Ana Sayfa » IT » E-ticaret Yazılımı Nedir?

E-ticaret Yazılımı Nedir?

yazan: E-ticarete Dair
e-ticaret yazılımı

E-ticaret yazılımı; kolay ürün seçimi, sipariş ve ödemeden kargolama ve teslimata kadar müşterilerinize en iyi online alışveriş deneyimi sunmanın yollarını arar. Müşterilerinizin e-ticaret sitenizden alışveriş yapmasını ve bekleyebilecekleri en iyi hizmeti almasını sağlar. E-ticaret yazılımı kullanmanın en büyük ticari avantajlarından biri online mağazanızı 7/24 açık tutmasıdır. Çalışma saatleriniz fiziksel konum ya da personelinizin çalışma programı ile sınırlı değildir. Her şey otomatik olduğundan online mağazanızı kontrol paneliniz üzerinden sürekli olarak izlemenize gerek yoktur.

Çok fonksiyonlu bir e-ticaret yazılımı müşterileriniz için satın alma sürecini kolaylaştırır, sistem arızalarını, teknik sorunları önler ve ortaya çıktıklarında sorunları gidermenize yardımcı olur. Böylece müşterilerinizin alışverişlerine yardımcı olmaya daha az zaman ayırabilir ve satış sürecinizi iyileştirmeye ve gelirinizi artırmaya odaklanabilirsiniz.

E-ticaret Yazılımı Nedir?

E-ticaret yazılımı e-ticaret sitesini çalıştıran sistemdir. Bir e-ticaret sitesini işletmek için gereken her şeyi sunarak online mağaza yönetimini etkili bir şekilde basitleştirir. Ürünlerin listelenmesi, online ödemelerin alınması ve siparişlerin gönderilmesi gibi süreçleri yönetir. Aynı zamanda muhasebe ve pazarlama gibi ihtiyaçları da karşılayabilir ya da bunların kullanıldığı uygulamalar içerir.

E-ticaret yazılımı, yazılım uzmanı olmayan kişilerin de anlayabileceği kullanımı kolay bir arayüzün basitleştirdiği birçok karmaşık öğeler ve süreçten oluşur. İşlerin basitleşmesi demek ödeme sistemleri, mailing araçları ve sosyal medya kanalları gibi diğer platformlar ve servislerle entegre olma yeteneğidir. E-ticaret yazılımı e-ticaret sitenizin işletilmesiyle ilgili önemli işlerin çoğunu kendi başına gerçekleştirebilirken bazı şeyleri de doğrudan sistem içinden yapmanıza yardımcı olmak için diğer uygulamalarla ve hizmetlerle bütünleşir.

E-ticaret Yazılımı Nasıl Çalışır?

E-ticaret sitesinde satış yaparken, e-ticaret yazılımının yönettiği bir süreç vardır. Süreçle ilgili adımlar aşağıdaki gibidir:

  • Müşteriler web sitesi veritabanına yüklenen ürünleri ve kategorileri görüntüleyen web sitenizi ziyaret eder.
  • Müşteriler ürün eklemek için alışveriş sepeti kullanır.
  • Müşteriler ödeme sayfasına geçince kredi kartı numarasını girer ve bilgi ödeme kanalına gönderilir.
  • Müşteri siparişi tamamlar.
  • Ödeme satıcı hesabına geçer.

Ürün seçmekten ödeme yapmaya kadar olan yukarıdaki adımların tamamlanması size ve müşterinize en üst düzeyde kolaylık sağlamak için yalnızca birkaç dakika sürer. E-ticaret yazılımı yukarıdaki tüm adımların kusursuz ve sorunsuz olmasını sağlar.

E-ticaret Yazılımı Özellikleri

Online mağaza yönetimi, web sitesi oluşturmaktan ödemeleri kabul etmeye ve stokları güncellemeye kadar birçok süreci barındıran karmaşık bir iştir. Yazılım çözümleri tüm bu süreçleri yönetmenize olanak tanır ve her konu ile ayrı ayrı uğraşmanın getirdiği sıkıntıyı ortadan kaldırır. Günlük operasyonlarınızı zorlaştırmadan online işinizi yürütmek ve büyütmek için ihtiyacınız olan tüm unsurlara sahiptir. 

E-ticaret yazılımı seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta gelecekte büyümeye bağlı ihtiyaçların karşılanması ve fiyat uygunluğudur. Bunların yanında doğru seçimi yapmanıza yardımcı olacak diğer unsurlara aşağıdaki maddelerden ulaşabilirsiniz:

1. Kolay Kullanım

E-ticaret sitenizi oluştururken kullanıcı dostu bir arayüze ihtiyacınız olacak. İyi bir e-ticaret yazılımı tasarımı basitliğe odaklanmalıdır. Kodlama yapmaya gerek kalmadan yapmak istediklerinize kısa zamanda çözüm bulmalı. Amaç, platformu kullananların engellerle karşılaşmadan operasyonel işleri hızlı bir şekilde yürütmelerine yardımcı olmaktır.

2. Dijital Pazarlama

E-ticaret yazılımında kullanmanız gereken bir diğer özellik de dijital pazarlama faaliyetlerini gerçekleştirmenize izin vermesidir. Pazarlama faaliyetleri daha fazla müşteriye ulaşmanıza ve müşteri deneyimini geliştirmenize yardımcı olmak için tasarlanır. Saatlik indirimler, hediye ürün ve çeşitli kampanya kurguları gibi site içi marketing fırsatları mutlaka olmalıdır. E-ticaret web sitesi yazılımı aracılığıyla kullanabileceğiniz diğer pazarlama araçları arasında A/B testi, özel şablonlar, dinamik içerik ve daha fazlası bulunur.

3. E-ticaret Yazılımı Müşteri Desteği

E-ticaret sitenizi kullanmaya başladığınız ilk zamanlarda desteğe ihtiyacınız olacak. Online mağazanızı kullanmaya devam ederken bazı teknik sorunlarla da karşılaşacaksınız. Bu yüzden seçeceğiniz e-ticaret yazılımına her zaman çeşitli yollardan ulaşabilmelisiniz. Canlı chat, e-mail ya da telefon yoluyla 7/24 ulaşabileceğiniz desteği sağlamaları gerekir. Aynı zamanda Sık Sorulanlar, kılavuzlar ve Soru-Cevap gibi size yol gösterecek alanlar da bulunmalı.

4. Tasarım Seçeneği

E-ticaret yazılımının size hazır tasarım ve tema sunması e-ticaret sitenizi hızlı ve kolay bir şekilde oluşturmanızı sağlar. Öte yandan web sitenizin görüntüsünü zaman geçtikçe geliştirmek isteyebilirsiniz. Bu durumda e-ticaret yazılımlarının sağladığı tasarım özelleştirme fırsatlarına ihtiyacınız olabilir. Tasarım esnekliği ile çeşitli önceden hazırlanmış şablonlar arasında kusursuz bir denge sunan bir platform işlerinizi kolaylaştıracaktır.

5. SEO

SEO e-ticaretin en temel unsurudur. Web sitesi sıralamasını iyileştirir. Çünkü web sitesi trafiğini artırmak için kullanıcıların önce sitenizi bulması ve sunduğunuz ürün veya hizmetlere tıklaması gerekir. E-ticaret yazılımında meta data değiştirme, sayfa yükleme hızını artırma ve görsellerinizi optimize etme gibi önemli SEO özellikleri olmalıdır.

6. Hosting

Müşterilerin e-ticaret sitenize ulaşmasını sağlamak için hosting hizmeti kullanmanız gerekir. Hosting, web sitesi dosyalarınızı internette sunmanıza izin veren online bir hizmettir. Yani, internete erişimi olan herkes web sitenize erişebilir. E-ticaret yazılımlarının bazılarında mevcut hosting hizmeti bulunur. Bazılarında ise dışarıdan hosting hizmetine ihtiyaç duyulur. Hosting hizmeti sunan e-ticaret yazılımları size dosyalarınızı depolamanız için CDN fırsatı da verir.

7. Satış Kanalları

Amazon ve Trendyol gibi pazar yerlerinde satış yapmak daha geniş bir kitleye ulaşma, markanızı tanıtma ve online satışlarınızı artırma imkanı sağlar. Farklı kanallarda satış yapmak için e-ticaret yazılımı ile ürün listemelerinizi tüm kanallarda düzenleme, dinamik fiyatlandırma ayarlayabilme, detaylı raporlar sunma ve siparişlerinizi otomatik hale getirme fırsatınız olmalıdır.  

8. E-ticaret Yazılımı Güvenliği

E-ticaret yazılımınızın hem web sitenizi hem de müşterilerinizi korumak için güvenli ödeme ve SSL sertifikası gibi gerekli önlemleri alması gerekir. Müşteri verilerinizi tüm şartlar altında korumalısınız. Veri ihlalleri ve sızıntılarının işletmeniz üzerinde çok fazla olumsuz etkisi olacaktır. Bu nedenle e-ticaret yazılımının uygun güvenlik seçenekleri sunduğundan emin olmak çok önemlidir.

9. Ödeme Süreci

E-ticaret ödeme sürecinde parayı müşterinin hesabından firmanın hesabına aktaran bir işlemci çalışır. Burada ödeme yöntemleri, vergi sistemleri ve para birimleri belirlenir. Bunlarla beraber fırsatları genişletmek için e-ticaret yazılımında Visa, MasterCard, Havale/EFT ve BKM Express gibi bilindik ve güvenilir ödeme seçenekleri otomatik olarak sunulmalıdır.

10. Mobil Kullanım

Online alışveriş yapan kullanıcıların çoğunluğu daha iyi kolaylık arayışıyla mobil ortama geçtiğinden müşterilerinizin, telefonlarını kullanarak istedikleri zaman istedikleri yerde alışveriş yapabilmeleri için e-ticaret sitenizin mobil uyumlu sürümüne ihtiyacı olacak. Mobil uyumlu web sitelerinin yanı sıra e-ticaret yazılımının indirilebilir mobil uygulama sağlaması da önemlidir. Müşterilerin doğrudan işletmenizle etkileşime geçmesine olanak tanır ve uygulama içi bildirimler yoluyla yaklaşan kampanyalar hakkında güncel kalmalarını sağlar.

Sonuç

E-ticaret yazılımı online işinizle ilgili her önemli süreci basitleştirir ve otomatikleştirir. Online mağazanızı yönetmenin hemen hemen her yönünü ele alır ve satışa odaklanmanızı sağlar. E-ticaret yazılımında olması gereken ilk şey işinizi başarıyla yürütmenize yardımcı olacak tüm özelliklere sahip olup olmadığıdır.

Profesyonel ve verimli bir e-ticaret sitesi için online mağazanızı kurarken dikkatli ve özenle yaklaşılmalıdır. İhtiyaç odaklı bir yazılım ile müşterilerinize kusursuz bir alışveriş deneyimi sağlayabilirsiniz. E-ticaret sitenizde kullanacağınız yazılım, firmanızın tüm online hareketlerini yönetmesine yardımcı olur. Farklı satış kanallarına yönlendirerek mümkün olan en fazla kişiye ürünlerinizi ulaştırmanızı sağlar.

Benzer Yazılar