Ana Sayfa » IT » Fraud Nedir? E-ticaret Sahteciliği Nasıl Önlenir?

Fraud Nedir? E-ticaret Sahteciliği Nasıl Önlenir?

yazan: E-ticarete Dair
fraud nasıl önlenir

Teknolojideki gelişmeler ve kişisel bilgilerin online olarak alınmasıyla fraud, e-ticaretin yaygın sorunlarından biri olmaya başladı. Dolandırıcılar, e-ticaret sitelerinden ödeme yapmadan ürün almak ya da firmaların gelirlerinden fayda sağlamak için yasa dışı veya aldatıcı uygulamalara başvurarak sürekli olarak yeni ve karmaşık yollar buluyor.

E-ticaret dolandırıcılığı, bir e-ticaret platformunda meydana gelen her türlü dolandırıcılık türüdür. E-ticaret dolandırıcılık eğilimlerini anlamak ve bunlarla mücadele etmek online işletmeler için kritik bir gerekliliktir. E-ticaret sitenizi müşterilerinize, markanıza ve web kimliğinize zarar verecek dolandırıcılık türlerine karşı korumalısınız. Dolandırıcılıkla mücadele etmek ve online siteniz üzerindeki etkisini azaltmak için stratejiler geliştirerek bu tehditleri ciddiye almak önemlidir.

Fraud Nedir?

Fraud, ödeme dolandırıcılığı olarak adlandırılır ve temelde her türlü yasa dışı veya yanlış işlemdir. E-ticarette fraud, kart sahibinin bilgisi olmadan online işlemler için çalıntı ödeme bilgilerini kullanarak bir e-ticaret platformunda gerçekleştirilen faaliyetleri ifade eder. E-ticaret dolandırıcılığında kullanılan çeşitli yöntemler vardır. Sahte kimlik, çalıntı kredi kartı, sahte kart, sahte kişisel ve kart bilgileri kullanılarak gerçekleştirilebilir. Siparişin verilmesinden son ödemeye kadar alışveriş sürecinin herhangi bir aşamasında meydana gelebilir. Bu tür işlemler hem işletmeler hem de tüketiciler için önemli mali kayıplarla sonuçlanır.

Fraud Çeşitleri

Sahtecilikle mücadele etmenin en iyi yolu öncelikle sahteciliğin neden meydana geldiğini belirlemek ve ardından e-ticaret sitenizin güvenliğini sağlamak için bu saldırıları önlemektir. Daha sonrasında da bunlara karşı korunmak için stratejiler geliştirmektir.

İlk etapta e-ticaret platformunuzda meydana gelebilecek sahtecilik türlerini incelemeniz gerekir:

1. Kredi Kartı Sahteciliği

En yaygın e-ticaret dolandırıcılığı türlerinden biri olan kredi kartı sahteciliğinde bir web sitesinden ürün veya hizmet satın almak için çalıntı kredi kartı bilgileri kullanılır. Çalıntı kart bilgileriyle yapılan işlemler genelde küçük tutarlarda yapılan siparişlerdir.

2. Affiliate Fraud

Affiliate fraud, kazanılmamış komisyonlar elde etmek için trafiğin manipüle edilmesiyle ortaya çıkar.

Affiliate dolandırıcılığında komisyonlarda hile amacıyla yapılan işlemler:

  • Komisyonları yapay yollardan artırmak için bonus düzenleme girişimi
  • Web sitenin URL’sini yanlış yazılan alan adlarıyla kaydetme
  • Yapay şekilde komisyon yükseltme

3. Ters İbraz Fraud

Dostane dolandırıcılığı olarak da bilinen ters ibraz dolandırıcılık haksız bir geri ödeme almak amacıyla bankadan iade talebinde bulunduğunda meydana gelir. Alışveriş yapan kişi ürünleri teslim aldıktan sonra bir süre bekleyip bankasıyla iletişime geçer. Bankaya yanlış ya da bilinmeyen işlem olduğu bilgisi verilir. Banka ters ibraz talebinde bulunduğunda online satıcı satın alma işleminin geri ödenmesinden sorumludur.

4. İade Fraud

Online alışverişlerde lojistik, kargolama ve depolamadan dolayı oluşabilecek hataları bahane ederek çeşitli şikayetler olabilir. Ürün ulaşmadı, boş kutu geldi, yanlış ürün geldi, eksik ürün geldi gibi gerçek olmayan sorunlarla sizden bedava ürün ya da para iadesi isteyebilirler.

5. Oltalama Saldırıları (Smishing-Phishing)

E-mail yoluyla bağlantı paylaşılıp sahte internet sitesine yönlendirerek önemli bilgileri ele geçiren dolandırıcılık türüdür. Bu e-mail bir internet sitesi linki içerir ve sizden o linki tıklamanızı ister. Linke tıkladığınızda kullanıcı adı ve şifre gibi bilgileriniz istenir. Sonrasında şifreler değiştirilip kullanıcı adına alışveriş yapılır. 

6. Dolandırıcı Alışveriş Siteleri

Dolandırıcılar, markalı ürünleri çok uygun fiyatlara sunan ve gerçek görünen sahte bir internet sitesi açarlar. Alışveriş yapan kişilerin tüm bilgilerini ele geçirirler. Bu bilgileri kullanarak aynı ürünleri başka bir siteden satın alırlar ve müşteriye gönderirler. Müşterinin tüm bilgilerini ele geçirdikleri için daha sonra bu bilgileri kullanırlar. Müşterinin kendi bilgilerinin kullanıldığını anlaması zaman alacaktır.

Fraud Nasıl Tespit Edilir?

E-ticaret büyümeye devam ettikçe e-ticaret sitelerinin de potansiyel dolandırıcılık faaliyetlerinin işaretlerini fark etmesi büyük önem taşıyor. Bu işaretlerin erken tespiti büyük ölçüde para kurtarmanızı sağlayabilir. 

E-ticaret işlemleri, bunları fraud olarak tanımanıza yardımcı olacak bazı ipuçları içerebilir. Aşağıda potansiyel olarak fraud bir işlemin bazı işaretleri bulunmaktadır:

İlk kez alışveriş yapanlar: Dolandırıcılar genellikle daha önce hiç alışveriş yapmadıkları online sitelerini tercih ederler. Fraud işleminden sonra diğerine geçerler.

Çok sayıda ürün alımı: Yakalanma korkusuyla tek işlemde mümkün olan en fazla ürün satın alınır.

Çok sayıda başarısız ödeme: Çok sayıda başarısız ödeme girişimi genellikle dolandırıcıların kart bilgilerini tahmin etmeye çalıştığında, güncel olmayan ya da yanlış çalıntı verileri kullandığında meydana gelir.

Alışılmadık teslimat adresi: Her zaman aynı bölgeden sipariş veren bir müşterinin farklı bir bölgeden sipariş vermesidir.

Tek IP’den çok sayıda kart denemesi: Aynı IP adresinden farklı kartlarla çok sayıda sipariş oluşturulmasıdır.

Kısa sürede çok sayıda sipariş: Kampanya ya da anneler günü gibi özel zamanlar olmamasına rağmen kısa sürede art arda sipariş verilmesidir. Kredi kartı dolandırıcılığı yapanlar kart bildirilip bloke edilmeden önce çalınan bilgilerden elde ettikleri limitle en üst düzeyde alım yapmayı hedefler.

E-ticarette Fraud Nasıl Önlenir?

Hem manuel hem de otomatik olan fraud önleme stratejileri sahtecilik kayıplarını engellemeyi ve kart sahiplerini hesaplarının yetkisiz kullanımına karşı korumayı amaçlar. 

Fraud sorununa karşı e-ticaret sitenizde geliştirebileceğiniz stratejilere aşağıdaki maddelerden ulaşabilirsiniz:

1. Site Güvenliği

Dolandırıcılık işlemleri genelde sisteminizde farkında olmadığınız hataların ya da eksikliklerin bulunması durumunda gerçekleşir. Eğer bu hataları önceden tespit ederseniz işletmenizi olası zararlardan korumuş olursunuz.

Web sitenizde öncelikle aşağıdaki genel güvenlik önlemlerini sağladığınızdan emin olun:

  • SSL sertifikası geçerli olmalı.
  • Online sitenizin yazılımı güncel olmalı.
  • Güçlü şifreleme sistemi kullanılmalı.
  • Müşterilerle olan iletişim şifrelenmeli.
  • Web site düzenli olarak yedeklenmeli.

2. Site Takibi

E-ticarette şüpheli hareketler için site takibi yapılarak sahte işlemlerden korunulabilir. Müşterinin lokasyonu, tutarsız faturalar ve kargo bilgileri gibi şüpheli listede olan hesaplar ve işlemler takip altına alınmalı. 

3. 3D Secure

Visa tarafından geliştirilen ve MasterCard tarafından lisanslanan 3D Secure alan adları alıcı banka, kartı veren banka ve 3D Secure protokolünü destekleyen altyapıdır. 3D Secure, kart sahipleri ve firmalar için ekstra bir koruma sağlar. Müşterilerden, gerçekten kart sahibi olduklarını doğrulamak için ödeme tamamlandıktan sonra ek bir şifre girmeleri istenir. 3D Secure, kayıtlı kartları yetkisiz kullanımdan koruyarak online alışveriş konusunda tüketici ve firma güvenini artırmayı amaçlar.

4. CVC

CVC numaraları, kredi kartının arkasında yer alan ve online alışverişlerde ikinci faktörlü kimlik doğrulama işlevi gören üç haneli güvenlik kodudur. Online alışveriş yapanların CVC numarasını vermelerini zorunlu kılarak alışveriş yapan kişinin fiziksel kredi kartının gerçekten elinde olduğuna dair garantiye sahip olabilirsiniz.

5. HTTPS

HTTPS, HTTP’nin güvenli sürümüdür. Tüm iletişimi SSL ile şifreleyerek sunucu ve tarayıcı arasında güvenli bir bağlantıya izin verir. HTTPS; web sitesi kullanıcılarının kredi kartı numaraları, banka ve adres bilgileri gibi önemli verileri internet üzerinden güvenli bir şekilde aktarmasını sağlar. Bu yüzden HTTPS, online alışveriş güvenliğini sağlamak için oldukça önemlidir.

6. Bilgi Miktarı

E-ticaret sitesini saldırılara karşı korumanın etkili yollarından biri de mümkün olduğunca az müşteri verisi toplamak ve saklamaktır. Bu şekilde sizde olmayan bilgi sizden çalınamaz. E-ticaret sitelerinde sadece ürün göndermek için ihtiyaç duyulan bilgiler toplanmalıdır. 

7. Satın Alma Limiti

Bir e-ticaret sitesinden alışveriş yapılırken bir hesaptan bir gün içinde kabul edilecek satın alma sayısı ve tutarı ile ilgili sınırlar olmalıdır. Bu sınırlar dolandırıcılık durumlarında çok fazla kaybı önler.

8. Anti-Fraud

Online alışveriş dolandırıcılığı önlemek için ihtiyaçlarınıza ve bütçenize yönelik çeşitli yazılım araçları bulunur. Bu teknolojiler, müşteri davranışı ve işlemlerindeki kalıpları analiz ederek potansiyel dolandırıcılık faaliyetlerini daha ayrıntılı inceleme için işaretleyebilir. Herhangi bir tür işlem gerçekleşirken olası dolandırıcılık riskleri ve bunu önlemek için neler yapılabileceği belirlenir. Böylece e-ticaret sitenizin karşılaşacağı dolandırıcılık riskini önemli ölçüde azaltırsınız.

Müşterilerin IP adreslerini ve şüpheli işlemlerini izleyen yazılım araçları kullanırsanız ileride ölçülebilir fraudlara dönüşebilecek potansiyel şüpheli hareketlerden korunursunuz.

9. Şüpheli Müşteri Listesi

Fraud önleminde şüpheli işlemlerden dolayı belirlediğiniz müşteriler için bir liste oluşturun. Bu listedeki müşterileri e-ticaret sitenizden alışveriş yapmasını yasaklayın.

10. Kampanya Dönemleri

Anneler Günü, Sevgililer Günü, Black Friday ve okul açılış gibi dönemlerde e-ticaret sitelerinde kampanyalar olur ve satın alma oranı yükselir. Bu yüzden hem site trafiğinde hem de iş yoğunluğunda artış olur. Dolandırıcılar kampanya dönemlerinde sitelerdeki şüpheli işlemleri tespit edemeyecek kadar yoğunluk olduğunu tahmin eder. Özellikle kampanya zamanlarında ekstra tedbirli davranmanızda fayda var. 

Sonuç

E-ticarette fraud, küçük ya da büyük online alışveriş sitelerini etkileyebilecek ciddi bir sorundur. Hem gelir kaybı oluşur hem de markanın imajına zarar verir. E-ticaret dolandırıcılığı her biri farklı taktiklere ve etkilere sahip birçok biçimde olabilir. E-ticaret site sahipleri, kötü niyetli ziyaretçileri ve ilgili dolandırıcılık faaliyeti modellerini benzersiz bir şekilde tanımlayarak riskleri azaltmak için çeşitli önlemler alabilir. Firmalar farklı dolandırıcılık türlerini anlayarak, tehlike işaretlerini tanıyarak ve kapsamlı dolandırıcılık önleme stratejileri uygulayarak kendilerini ve müşterilerini koruyabilirler. Fraud önleme çözümlerini e-ticaret sitenize doğru bir şekilde uyguladığınızda müşteri güvenliği ve finansal konularda avantajlı olursunuz.

Benzer Yazılar