Ana Sayfa » DİJİTAL PAZARLAMA » Affiliate Marketing Nedir ve Nasıl Yapılır?

Affiliate Marketing Nedir ve Nasıl Yapılır?

yazan: E-ticarete Dair
Affiliate Marketing

Affiliate marketing, farklı kanallar ile kitlesini büyütmek ve gelişmek isteyen firmalar için faydalı bir pazarlama yöntemidir. 

Firmalar, affiliate marketing ile büyük reklam bütçeleri kullanmadan çok fazla trafik, satış ve site içi aksiyon elde etmektedir. Affiliate marketing doğru yapıldığında, zaman içinde satışları ve marka bilinirliğini artırabilecek en önemli ve etkili satış kanalınız olabilir.

Affiliate Marketing Nedir?

Affiliate marketing, Türkçe karşılığında ‘Bağlı Pazarlama’ anlamına gelir. Başka bir satıcının veya şirketin ürünlerini tanıtarak komisyon kazanılmasıdır. Komisyon kazanmak için genelde satış olması beklenir ama bazen de tıklama ve uygulama indirme gibi aksiyonlar da geçerli olabilir.

Affiliate Marketing Nasıl Çalışır?

Affiliate marketing, bir ürünün blog, sosyal medya platformu ya da web sitesinde paylaşılarak ürünün satıldığı siteye yönlendirmeyi içerir. Yönlendirilen siteden her satın alma işlemi gerçekleştiğinde ürünü paylaşan kişi komisyon kazanır.

Süreç aşağıdaki adımlarla gerçekleşir:

  • Komisyoncu ya da reklamveren ürünü kendi platfomunda tanıtır ve link verir.
  • Müşteri linki tıklar.
  • Müşteri ürünü satın alır.
  • Ürün tutarından komisyon ücreti komisyoncuya aktarılır.

Satışlar affiliate linkleri ile izlenir ve takip edilir. Biri linke tıkladığında cihazına çerez yüklenir. Bu çerezler satın alma işlemini ertelemeye karşı son kullanma tarihi içerir.

Affiliate marketing aşağıdaki unsurların organize edilmesiyle gerçekleşir:

  • Satıcı: Ürünlerini satmak isteyen kişi ya da firmadır.
  • Satış Ortağı: Satıcının ürünlerini pazarlar. Müşterileri ürünleri satın almaya ikna etmeye çalışır.
  • Müşteri: Satış Ortağının pazarladığı, satıcıya ait ürünü satın alan kişidir.
  • Satış Kanalı: Satış Ortağı ile satıcı arasında aracılık yapan kanaldır.

Komisyon ücreti yüzde ya da sabit tutarla belirlenir. Şirketlere ve tekliflere göre değişiklik gösterir. Genellikle %5 olarak bir oran belirlenir ve bazı satışlarda %20 ve %30’lara kadar çıkabilir.

Affiliate Marketing Nasıl Yapılır?

Affiliate marketing programında ödemeler aşağıdaki şekillerde olur:

1. Satış başına komisyon

Affiliate programında standart olan satış başına komisyon verilmesidir. Müşteri ürünü satın aldıktan sonra ürünün satış fiyatından belirli bir tutar satış ortağına aktarılır.

2. Eylem başına komisyon

Eylem başına komisyonda satışa dönük aksiyonlara göre komisyon verilir. Satıcının web sitesini ziyaret etmeyi, e-bülten üyeliği oluşturmayı ya da uygulama indirmeyi sağlamak gibi işlemler sonrası ödeme yapılır.

3. Tıklama başına komisyon

Tıklama başına komisyonda amaç satıcının web sitesine yönlendirme sağlamaktır. Web site trafiği durumuna göre ödeme yapılır.

Affiliate Marketing Hangi Kanallardan Yapılır?

Affiliate programında ürünlerin reklamı farklı pazarlama kanalları ile yapılır.

1. Influencer

Influencerlar, satın alma kararlarını etkileyebildiği büyük bir kitleye sahiptir. Affiliate programı için oldukça uygunlardır. Çünkü onları zaten takip eden kişiler vardır ve bu kişilere genellikle Instagram üzerinden satıcının ürünlerini tanıtırlar. 

2. Blogger

Bloggerlar SEO’yu çok iyi kullanarak paylaşımlarını arama motorunda üst sıralara çıkarabilirler. Affiliate marketingle ilgili program kullanırken blog sitelerinde ürünü anlatan bir yazı paylaşıp satıcının sitesine yönlendirme yaparlar. 

3. Büyük Siteler

Banner ya da link kullanarak çeşitli ürünlerin ve markaların reklamını yapan milyonlarca ziyaretçiye sahip büyük siteler satıcıların dönüşüm oranlarını iyileştirmede oldukça etkilidir.

4. E-mail Listesi

E-mail listesine sahip olan satış ortakları satıcının ürünlerini bu listedeki kişilere göndererek pazarlamasını yapar. Mail içerisine link ekleyerek ürünleri satın alan kişiler üzerinden komisyon alırlar.

Affiliate Marketing Neden Kullanılır?

Affiliate marketingin eylemleri, satışları artırmak ve önemli online gelir elde etmek için popüler bir taktiktir. Hem markalar hem de satıcı ortakları için son derece faydalıdır.

1. Kolaylık

Affiliate marketingin başlangıç aşaması da yönetim aşaması da size zorluk çıkarmaz. Satış ortaklarının, kampanyaların, komisyonların ve ödemelerin yönetimi oldukça pratiktir. 

2. Yeni Kitle

Affiiliate marketingle hedef kitleyle eşleşen kişilere farklı kanallardan ulaşılabilir. Bu kitleye diğer pazarlama yöntemleriyle ulaşmanız daha zor olabilir.

3. Düşük Maliyet

Affiliate marketingi ürünlere yapılan indirim gibi düşünürseniz çok uygun bir bütçeyle ürünlerinizi tanıtmış olursunuz. Diğer online pazarlama yöntemleriyle karşılaştırıldığında, düşük riskli ve karlı bir reklam stratejisidir.

4. Performans Ölçümü

Affiliate marketingle sonuçlarınızı iyileştirmek, büyümeye devam etmek ve genel olarak daha iyi bir program yapmak çok önemlidir. Kampanyaların metriklerini ve açılış sayfalarını izlemek, sürecin her yönünü optimize etmenize yardımcı olur.

Doğru URL parametreleriyle Google Analytics’te kampanya performansını izleyebilirsiniz. Ayrıca affiliate platformları da kampanya performansını değerlendirmek için takip edilmesi kolay gösterge tabloları sağlar.

Affiliate Marketing Platformları

Affiliate platformları pazaryeri gibi çalışır. Markalar ile ürünü pazarlayacak kişileri bir araya getirir. Satıcılar ürünlerini listeler ve satış ortakları da istedikleri ürünlerin pazarlamasını yapar.

En çok bilinen affiliate marketing platformları:

Amazon

Trendyol

Reklamaction

Gelir Ortakları

ClickTR

Sonuç

Affiliate marketing, kişinin becerisine ve performansına bağlı olup gelir kontrolünün sağlandığı bir programdır. Başarı sağlandığı takdirde hem pazarlamacılar hem de satıcılar için oldukça faydalıdır. Faydasına ulaşmak biraz zaman alsa da karlı bir pazarlama platformudur.

Benzer Yazılar