Ana Sayfa » DİJİTAL PAZARLAMA » E-Bülten Nedir? Nasıl Oluşturulur ve Ne İşe Yarar?

E-Bülten Nedir? Nasıl Oluşturulur ve Ne İşe Yarar?

yazan: E-ticarete Dair
e-bülten nedir

E-bülten, firma veya markaya ait ürün, yenilik, duyuru, haber ve gelişmelere ilişkin bilgilendirmenin e-posta (e-mail) yoluyla yapıldığı bildirim sistemidir. Markaların periyodik zamanlarla listelerindeki kişilerle güncel haberleri paylaştıkları dijital bültenlerdir.

E-bültenler listedeki kişilere düzenli olarak gönderilir ve değer sağlayacak içeriklerden oluşmalıdır. Bu içerikler haftalık blog yazılarından, ürün ya da hizmetle ilgili çalışmalardan, planlanan şirket etkinliklerinden ya da  eğitimlerden oluşabilir. 

Beymen’in e-bülten maili

E-Bülten Nedir?

E-bülten, üçüncü taraf hizmetler aracığıyla müşterilerinize düzenli olarak gönderdiğiniz güncellemeleri ve faydalı bilgileri içeren bir e-postadır. Bültenler trafik kazanmanıza, müşterilerinizi yeniliklerden haberdar etmenize ve marka sadakati oluşturmanıza yardımcı olur. İlginç ve faydalı içerik sunarlar, yeni ürünleri duyururlar ve web sitenizi tanıtırlar. Bu tür e-postaları almak için müşteriler bülten listenize abone olur.

E-posta bültenleri, potansiyel müşterilerinizi ürünlerinizi satın almaya ikna etmede işinize yarayabilir. Ne kadar satış yaptığınız, doğrudan bu potansiyel müşterilere ne kadar yardımcı olduğunuza bağlıdır.

E-Bülten Tasarımı

E-bülten, kesinlikle markanızın doğru bir şekilde yansıması olmalıdır. Markalar, hedeflerine ve kitlesine göre farklı tasarımlara sahip olsa da tüm e-bültenlerde kesinlikle olması gereken unsurlar bulunur:

1. Başlık

Konu başlıkları, abonelerin bülteninizi açıp açmayacağını etkilediği için en önemli parçalardan biridir. Bu yüzden mailin açılması için kullanıcıyı ikna edebilmeli ve mailin içeriğini doğru bir şekilde yansıtmalıdır.

2. CTA

E-bültenler, okuyucuyu web sitenize gitmeye teşvik edecek CTA’ye sahip olmalıdır.

3. Basit ve Anlaşılır

Karışık ve anlaşılması güç formattaki yazılar kullanıcıların e-bülten içeriği ile ilgilenmeyip abonelikten ayrılmasına sebep olur.

4. Mobil Uyum

Mail kontrolü ve online ürün satın alma işlemlerinde mobil cihazlar daha fazla tercih edilir. Bu yüzden e-bültenler kesinlikle mobil cihazlarla uyumlu olmalıdır.

E-Bülten Neden Kullanılmalı?

E-bülten göndermek sadece ürün ya da hizmetle ilgili bilgilendirme yapmayı sağlamaz. Aynı zamanda mevcut ve potansiyel müşterilerinizle bağ kurmaya yönelik etkili bir yöntemdir.

1. Trafik Kaynağı

E-bülten oluşturmanın en önemli sebeplerinden biri web sitesine düzenli trafik sağlamasıdır. Kullanıcılara periyodik e-postalar göndererek her ay daha fazla abone çekersiniz, böylece web trafiğinizi artırırsınız. Trafik arttığında Google arama sıralamanız iyileşir ve bu da size daha fazla organik trafik kazandırır.

Kullanıcılarınız sitenizi düzenli ziyaret etmezse ya da sosyal medya paylaşımlarınızı takip etmeseler de maillerini her gün kontrol edecektir. Eğer e-bültenleriniz iyi bir tasarıma sahip ve ilgili içeriklerden oluşuyorsa kullanıcılar CTA yönlendirmeleriyle sitenizi ziyaret edecektir.

2. Düşük Bütçeli

E-bülten kullanmak için başka bir faktör de düşük maliyettir, ilgili tek maliyet e-posta servis sağlayıcısının masrafıdır. Paralı reklamlarla kıyaslandığında e-mail pazarlama en düşük maliyetli pazarlama aracıdır.

3. Kolay Ölçümleme

E-bültenlerin performansını ölçmek oldukça kolaydır. Kullandığınız e-mail sağlayıcısı panelinden maili açma oranı, tıklanma oranı, ne zaman açıldığı, hangi linklerin tıklandığı ve kaç kişinin üyelikten ayrıldığı gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. 

E-Bülten Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-mail listesi, markanın başarısı için çok önemlidir. Müşterilerinizle kuracağınız düzenli iletişim markanızın güvenilirliğini artırır. Güven oluştuğunda da müşterilerinizi yönlendirmeniz kolaylaşır.

E-bülten, en fazla kullanılan e-mail çeşidi olmasına rağmen doğru bir şekilde yapılması çok zor olabilir. Bültenlerinizi hazırlarken aşağıdaki unsurlara dikkat etmelisiniz:

1. Hedef Kitlenin Tanımlanması

Kampanyaların başarısı için hedef kitlenin tanımlanması gerekir. E-bültenleri göndermeye başlamadan önce istediğiniz kitlenin ihtiyaçlarını belirlemek ve buna göre okumak isteyeceği değerli içerik oluşturmak gerekir.

2. E-Bülten Gönderme Amacının Belirlenmesi

E-bülten planlaması yaparken öncelikle gönderim amacının belirlenmesi gerekir. E-bültenlerin gönderimleri için amaç belirlemek yapılan işlerin performansının ölçülmesini sağlar. 

3. E-Bülten İçeriğinin Oluşturulması

E-bültenlerin içeriğini oluştururken e-mail pazarlamasında başarılı olduğunu düşündüğünüz firmaların e-bültenlerini inceleyebilirsiniz.

4. E-Bülten Gönderiminde Platform Seçimi

E-bültenlerinizi oluşturmaya başlamadan önce içeriklerin hazırlanması, gönderilmesi ve analiz edilmesi için bir platforma ihtiyacınız olacak.

En iyi mailing platformunu bulmak ihtiyaçlarınıza bağlı olsa da bir e-mail panelinde olması gereken bazı temel özellikler vardır:

  • Sürükle bırak editör
  • Çok sayıda şablon
  • Kişiselleştirme ve segmentasyon özelliği
  • Üyelik formu oluşturma
  • Üye listesini yönetebilme
  • Kampanyaların A/B testinin yapılması
  • Raporlama
  • Gönderim zamanı belirleme
  • E-ticaret yazılım paketleriyle entegrasyon
  • Data güvenliği

Sonuç

E-bülten, ürününüzle veya markanızla ilgilenen bir hedef kitleye e-mail yoluyla gönderilen iletişimdir. Hedef kitleye ulaşmak için en kolay, en kısa ve en hızlı yöntemdir. Etkili içerikleri sayesinde kullanıcılar üzerindeki gücü diğer reklam yollarına göre daha kolaydır.

Bülten gönderimleri sadece satış yapmaya odaklı bir araç olmamalı. Amaç; haberler, güncellemeler veya ilgili bilgiler aracılığıyla ürünleriniz ya da markanız hakkında ilgi uyandırmak ve bilgi sağlamaktır.

Benzer Yazılar