Ana Sayfa » DİJİTAL PAZARLAMA » E-Bülten Üyeliğinden Ayrılma Sürecinin Oluşturulması

E-Bülten Üyeliğinden Ayrılma Sürecinin Oluşturulması

yazan: E-ticarete Dair
e-bülten üyeliğinden ayrılma

E-mail pazarlamada e-bülten üyeliğinden ayrılma, bir firmanın e-mail listesinden e-mail adresini kaldırarak daha fazla mail almamaktır.

Üyelerinizin artık e-maillerinizi almak istememesinin çeşitli sebepleri olabilir. Bu durumu kişisel algılamamak ve üyelikten ayrılma sürecini mümkün olduğunca kolaylaştırmak gerekir. Böylece üyeleriniz markanızın üyeliğinden ayrılsa bile iyi bir izlenim bırakmış olursunuz.

E-bülten Üyeliğinden Ayrılma Süreci Oluştururken Dikkat Etmeniz Gerekenler

E-bülten gönderimleri yaptığınızda hiç üyelikten ayrılan olmasın istersiniz. Fakat bir üye e-mail listenizden çıkmak istiyorsa fazla ısrarcı olmayın. Üyelikten ayrılma sürecine engel olamasanız da bu süreci iyi yönetmeniz mümkün. 

Emek verip hazırlanan e-bültenlerin spam olarak algılanmaması lazım. Bunun için de dikkatli bir süreç gerekiyor.

Üyelerin e-mail listenizden çıkmaları bir daha müşteriniz olmayacağı anlamına gelmiyor. Eğer üyelikten ayrılma süreci iyi yönetilmezse bu kişilerin sitenizden alışveriş yapmalarını önlemiş olursunuz.

E-bülten üyeliğinden ayrılma sürecini aşağıdaki maddeleri dikkate alarak yönetebilirsiniz:

1. Üyelikten Ayrıl Linki

Üyelikten ayrıl linki genelde mail içeriğinin alt bilgilerinin bulunduğu yere başlık olarak konulur.

Üyelikten ayrıl linkinin mailin en altına fark edilmeyecek şekilde eklenmesi çok sık karşılaşılan bir durumdur. Bu linkin kolayca bulunması sağlanmalı. Aksi takdirde gönderdiğiniz mailler spame düşebilir. 

Üyelerinize kolaylık sağlamak ve süreci daha anlaşılır hale getirmek için mailin en üst tarafına da üyelikten ayrıl linki eklenebilir. Bu şekilde markanıza olan güvenirlik artar ve üyelerinizi önemsediğinizi göstermiş olursunuz.

2. E-Bülten Üyeliğinden Ayrılma Sebebi

Üyelikten çıkanların ayrılma sebeplerini öğrenmek ve bu konuda geliştirme yapmak için iptal sebebini müşteriye sorabilirsiniz. Bu sorularda kısa ve seçmeli şıklar kullanmanız müşterilerinizin soruları daha kolay cevaplamasını sağlar.

e-bülten üyeliğinden ayrılma

Tchibo –  E-bülten Üyeliğinden Ayrılma Sonrası Çıkan Sorular

e-bülten üyeliğinden ayrılma

Beymen –  E-bülten Üyeliğinden Ayrılma Sonrası Çıkan Sorular

3. E-bülten Tercihleri

Üyelerin, e-bülten üyeliğinden çıkış talebinden sonra onlara e-bülten tercihlerini yönetme imkanı sunabilirsiniz. Gönderim sıklığı, mail konusunu seçebilme imkanlarının olması üyelerin ayrılma taleplerinden vaz geçmelerini sağlayabilir.

Üyelere, mail alma sıklığı ve ilgilendiği konularda mail gönderimi tercihini yaptırmayı sadece ayrılma talebinden sonra değil e-bülten içeriğine de ekleyebilirsiniz. Üyelikten ayrılma linkiyle beraber bu tercihleri de link olarak eklerseniz üyeleri mail listesinden çıkmaktansa kendi tercihlerine göre mail düzenini sağlamaya yönlendirmiş olursunuz.

e-bülten üyeliğinden ayrılma

Mango – E-bülten Gönderim Tercihleri

4. Tek Tıkla Üyelikten Ayrılma

Üyelik listesinden ayrılmak isteyenleri web sitesine yönlendirip hesaplarına giriş yapmalarını istemeyin. Üyelerin e-mailleri zaten sizde mevcut olduğundan zamanlarını fazla almadan ve süreci kolaylaştırarak mail listenizi yönetebilirsiniz. 

Adımları uzatarak süreci zorlaştırdığınızda üyeler e-bülten üyeliğinden ayrılmaktan vazgeçerek gelen mailleri spam olarak işaretleyebilir.

e-bülten üyeliğinden ayrılma

Trendyol, üyelikten ayrıl linkini tekrar hesabım sayfasına yönlendirerek e-mail ve şifre alanlarını üyelerden doldurmasını istiyor.

Watson’s örneğinde ise tek tıkla yukarıdaki sayfaya yönlendirerek ‘Abonelikten Çıkarıldınız’ onayını gösteriyor.

5. Onay Mesajı

Üyelikten ayrıl talebinden sonra ayrılma işlemi gerçekleştiğinde onay mesajı göndermeniz gerekir. Bu mesajla kullanıcıyı çok net olarak bilgilendirin. Eğer üyelikten ayrılma işlemi hemen gerçekleşmiyorsa bunun süresini de açıklayın.

Mediamrkt, üyelikten ayrılma sonrası onay mesajı

6. E-bülten Üyeliğinden Ayrılma Sonrası Sosyal Medya Alternatifi Sunma

E-bültenden çıkış yapmak isteyen üyelerinize ayrılma sonrası onlara sosyal medya platformlarını sunabilirsiniz. Müşterilerinizle iletişimde kalmaya devam etmek için onlara Facebook, Twitter, Instagram ve Pinterest gibi kanalların hatırlatmasını yapabilirsiniz.

Sonuç

Üyelerinizin bülten üyeliğinden ayrılmasını negatif bir durum olarak düşünmeyin. E-bülten üyeliğinden ayrılma demek aslında üyelerinizin artık gönderdiğiniz maillerle ilgilenmediği anlamına gelir. Bu sizin e-mail pazarlama faaliyetlerini kolaylaştıracaktır.

Maillerinizi açmayan, tıklamayan kişiler artık e-mail listenizde değildir. Bu şekilde maillerinizin analizini yaparken doğru bir listeyle daha doğru sonuçlar elde edersiniz.

Benzer Yazılar