Ana Sayfa » DİJİTAL PAZARLAMA » E-mail Listesi Neden Önemlidir? Nasıl Geliştirilir?

E-mail Listesi Neden Önemlidir? Nasıl Geliştirilir?

yazan: E-ticarete Dair
e-mail listesi neden önemlidir

E-mail listesi, aynı anda birden çok kullanıcıya mail göndermek için kullanılan e-posta adreslerinden oluşur. Her kullanıcıya ayrı ayrı mail göndermek yerine, mail listeleri belirli kullanıcı gruplarına tek bir e-mail aracılığıyla mailleri gönderir.

E-mail listenize katılan üyeler, ürünlerinizle ya da sunduğunuz fırsatlarla ilgilendikleri için kayıtlarını yaparlar. Bu yüzden listeniz, satış yapmayı hedeflediğiniz kişilerin listesi olacaktır. Sosyal medya üzerinden yapacağınız iletişime göre bu listeden dönüşüm almanız daha kolaydır.

Sosyal medya kanalları üzerinden takipçileriniz ile sürekli etkileşim halinde olsanız da e-mail pazarlaması üzerinden daha fazla kullanıcı ve ROI sağlarsınız. 

E-mail Listesi Nedir?

E-mail listesi, markanızın kampanya ya da güncellemelerini göndermek için size izin veren kişilerin email ve diğer bilgilerinin olduğu listedir. Firmanızdan iletişim almak için abone olan tüm kişiler e-mail listenizin bir parçasıdır. E-mail kampanyalarını kullanarak etkileşimde bulunduğunuz ve müşterilere dönüştürdüğünüz e-posta adreslerinin bir derlemesidir.

E-mail listesi, aşağıdakilere sahip kişilerden gelen e-mail adresleri datasıdır:

  • Birisi listenize kaydolduğunda, ürünlerinizle ve markanızla ilgilendikleri içindir. Bu yüzden de potansiyel müşterilerdir.
  • Listenizdeki aboneler sizden haber almayı bekler. Onlara pazarlama mesajları göndereceğinizi zaten biliyorlar.
  • Siz abonelerinizle iletişime geçtiğiniz gibi onlar da sizinle doğrudan iletişime geçebilirler.

E-mail Listesi Neden Önemli?

Bir e-ticaret sitesinin birden fazla e-mail türüne ihtiyacı vardır. Bu nedenle, göndermek istediğiniz farklı mail türleri için ayrı bir e-mail listesine sahip olmak çok önemlidir. E-mail listenize dahil olan kişiler web siteniz, markanız, ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek ister. Bu kişiler sizden satın alma işlemi gerçekleştirecek potansiyel müşterilerdir.

E-mail listesinin firmanıza sağlayacağı bazı faydalar:

1. E-mail listesi ile mailler kişisel ve hedefe yöneliktir

E-mailler, kullanıcının gelen kutusuna düştükleri için kişiye özeldir. Mesajlarınızın erişimini sınırlayan bir unsur yoktur. Dolayısıyla göndereceğiniz mailler, sizinle e-mail aboneleri arasındaki doğrudan ve kişisel iletişimdir.

2. E-mail listesi kontrolü sizdedir

Sosyal medya üzerinden pazarlama stratejisi uyguladığınızda kitleniz üzerinden kontrol sağlayamazsınız. Organik kitleye ulaşmak zor olduğu için genelde sosyal medya üzerinden paralı reklamlar yapılır. Bu reklamlarda gözden kaçırdığınız bir nokta olursa hesabınız durdurulabilir ya da kapatılabilir. 

E-mail pazarlamasında üye listesinin kontrolü sizdedir ve listenize dışarıdan müdahale edilemez.

3. E-mailler günde birkaç kez okunur

Mobil kullanımın artmasıyla mailler günde birkaç kez kontrol edilebilir.

E-mail Listesi Nasıl Geliştirilir?

E-mail pazarlamasında yapılacak ilk iş mail listesinin oluşturulmasıdır. Bu listedeki üye sayısının artması satışların da artmasını sağlar.

Abonelerinizle stratejik olarak etkileşime geçtiğinizden ve dönüşümleri en üst düzeye çıkardığınızdan emin olmak için e-posta listenizi büyütmenize yardımcı olacak unsurları bilmeniz gerekir:

1. E-maillerinizin Paylaşılmasını Sağlayın

Kullanıcılarınıza gönderdiğiniz e-maillere ‘Arkadaşına Gönder’ butonu ekleyerek maillerinizin yönlendirilmesini sağlayabilirsiniz.

Gönderileriniz faydalı içeriklerden oluşuyorsa kullanıcılarınız arkadaşlarıyla mailinizi paylaşacaktır.

2. Üyelik Formunu Siteye Ekleyin

Üyelik formunu sitenizde sadece bir yere değil birden fazla sayfaya ekleyebilirsiniz.

E-mail listesi oluşturulması için üyelik formu nereye eklenmeli?

  • Footerda sabit form
  • Top barda sabit form
  • Hakkımızda, İletişim gibi sayfalarda form sayfasına yönlendirme linki

3. Pop-up Çıkarmak

Siteden çıkarken ya da belli bir süre sitede vakit geçirip üyelik formunu doldurmayan kullanıcılara pop-up çıkarmak üye kazanımı için etkili bir yoldur. Bu pop-up ile kullanıcılarla son iletişim yapılır. Siteden zaten ayrılan ziyaretçinin üyeliğini kazanmak için son bir fırsattır. 

Schafer, pop-up kullanarak üyelik formuna yönlendirme sağlıyor.

4. Kupon Kodu ya da İndirim Fırsatı Sunun

E-ticaret sitelerinde ‘Üye Ol %10 İndirim Kuponu Kazan’ gibi fırsat sunulması oldukça popülerdir.

Brandroom, üyelik karşılığında  %10 indirim sunuyor.

5. Sosyal Medyada Paylaşın

Sosyal medya, e-mail listenizi büyütmenin ve daha fazla abone kazanmanın mükemmel bir yoludur. Sosyal medya kullanıcıları yeni ürünler ya da kampanyalarla ilgilendiği için markaları takip eder. Email yoluyla da yeni ürün tanıtımlarını ve indirim zamanlarını duyurduğunuzu bu kullanıcılara gösterebilirsiniz. 

Sosyal medya kanallarına link ya da buton ile kullanıcıları üyelik sayfasına yönlendirebilirsiniz.

6. Sosyal Medya Yarışmaları

E-mail listesinin hızlı bir şekilde gelişmesini sağlamanın yollarından biri sosyal medya yarışmalarıdır. Bu yarışmalarda ne kadar büyük ödül vermeyi planlıyorsanız yeni üye sayısındaki artış o kadar hızlanır.

Özellikle üye sayısının çok az olduğu başlangıç zamanlarında sosyal medya yarışmaları yapmak çok etkili olacaktır.

7. Sosyal Medya Reklamları

Sosyal medya reklamları yeni kitlelere ulaşmada yardımcı olur. Küçük bir fırsat sunabileceğiniz Landing page hazırlayın. Bu sayfaya yönlendirme sağlayan reklam linkiyle birkaç adımda sitenize ziyaretçi alabilir, üyelik kazanabilirsiniz.

8. Anket

Ziyaretçilerinize anket uygulayarak, hem e-mail adresi toplayabilir hem de kullanıcıya dair data kazanırsınız.

Güzel bir fırsat sunarak anket doldurmayı cazip hale getirebilirsiniz.

9. E-mail İmzanıza Ekleyin

Her ay müşterilerinizle ya da işbirliği yaptığınız kişilere yüzlerce mail gönderiyor olabilirsiniz. Bu maillerde imzanıza üyelik formu sayfanıza gidecek link eklemeniz yeni üyelik kazanımı için etkili bir yol olabilir.

Sonuç

E-posta listesi oluşturma, bir e-mail pazarlama stratejisinin çok önemli bir yönüdür, çünkü bazı veriler olmadan müşterilerle iletişim kuramazsınız. Aktif bir e-mail listesi, farklı faktörlere bağlı kalmadan size başarı sağlar. Güçlü ve karlı bir iş kurmanın anahtarıdır.

Mail listeleri çok önemlidir çünkü işletmenizden haber almak isteyen kişilerin bir listesini içerir. Ya markanız hakkında daha fazla bilgi edinmek isterler ya da aktif promosyonlar veya fırsatlar hakkında bilgi görmek isterler. İlgili potansiyel müşterilerle doğrudan bağlantı kurmanın değerli bir yoludur.

Benzer Yazılar