Ana Sayfa » DİJİTAL PAZARLAMA » E-mail Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır?

E-mail Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır?

yazan: E-ticarete Dair
e-mail pazarlama nedir

E-mail pazarlama, mevcut ya da potansiyel müşterilere satış yapmayı ya da müşteri sadakati hedefleyen pazarlama mailleri gönderilmesidir.

Web sitesiyle ilgili yapılacak iletişimlerde en etkili yol email pazarlamadır. Her gün maillerine bakan kişiler alışveriş yapmak istediğinde mailinizi inceleyeceklerdir.

Mail listeleri oluşturup ilgili mailleri ilgili kişilere gönderdiğinizde müşterilerinizle sürekli iletişim halinde olursunuz. Sitenizde dolaşıp alışveriş yapmayan kişiyle bile mail yoluyla bağlantıya geçebilirsiniz.

E-mail Pazarlama Nedir?

E-mail pazarlama, potansiyel ya da mevcut müşterilerle ilişkileri geliştirmek için ürün ya da hizmetlerin mail yoluyla pazarlanmasıdır.

Düşük maliyetle yüksek getiri sağlayan e-mail pazarlama ile ürün ya da hizmet bilgilendirmeleri ve kampanyalar kolay ve hızlı bir şekilde duyurulur.

Neden E-mail Pazarlama Yapılmalı?

 • Mevcut müşterilerinizle olan iletişim güçlenir

Yeni müşterilere sosyal medya gibi kanallardan ulaşabilirsiniz, mevcut müşterilerinize ulaşacağınız kanal ise mail olacaktır. Müşteri ilişkilerinizi mail ile koruyabilir ve güçlendirebilirsiniz.

 • Satışları arttırır

Mevcut müşterilerinizin daha fazla satın alım yapması, sitenizdeki yenilikleri ve kampanyaları takip etmesi göndereceğiniz maillerle olacaktır.

 • Eski müşterilerinize ulaşırsınız

Bir kez alışveriş yapmış müşterilerinize ikinci alışverişi yapmasını mail ile  sağlayabilirsiniz.

E-mail Pazarlama Nasıl Yapılır?

E-mail pazarlaması yapılırken oluşturulacak içerikten daha önemli olan mailin tıklanmasını ve okunmasını sağlamaktır.

Üyelerin maili açmaları aşağıdaki üç unsura bağlıdır:

 1. Konu başlığı
 2. Mailin mail kutusuna düşme zamanı
 3. Doğru kişilere ilgili maillerin gitmesi için üyelerin nasıl segmente edildiği

1. Konu başlığı

Göndereceğiniz maillerde konu başlığı üyenin maili açıp açmayacağını belirler. İçerik olarak çok başarılı bir email şablonunuz olsa da eğer başlık dikkat çekici değilse mailinizi açıp bakmayacaklardır.

Konu başlığını yazarken nelere dikkat edilmelidir:

Anlaşılır olmalı: Konu başlığı üyelere mail içeriğinde ne olduğunu anlatmalıdır. Başlıkta yanlış anlaşılacak bir ifade olmamalıdır. Basit, anlaşılır, okunması kolay olmalıdır.

Kısa olmalı: Mobile düşen maillerde başlığın bir kısmı kesilir. Bu yüzden başlıklar mobilde de okunacak şekilde ayarlanmalı. Maksimum 30 karakter kullanılabilir.

Kişiselleştirin: Markanın tarzına uygun kişisel başlıklar kullanmak mailin açılma oranını arttırır. Başlıkta üyenin ismini kullanarak, mail içeriğine uygun önerilerde bulunarak kişiye özel mail başlıkları hazırlanabilir.

Soru cümleleri kullanmak: Başlıklarda soru cümleleri kullanmak ilgi çekici olabilir.

A/B Test: A/B Test yaparak kitlenize en uygun konu başlığı formatını seçebilirsiniz. İndirim oranı, emojiler, sitedeki fırsatlardan bahsederek hangi başlık tarzının başarılı olduğunu belirleyebilirsiniz.

2. Mailin gönderim zamanı

Mail kutularının kontrol edildiği en yoğun zamanlar hafta içi sabah 10 ile akşam 4 arasıdır. Email pazarlamasında gönderim zamanını seçerken müşterilerinizin satın almadaki yoğun gün ve saatleri de baz alabilirsiniz. Kullanıcıların alışkanlıkları email planlamasını yaparken size yol gösterir.

3. Segmentasyon

Segmentasyon sayesinde doğru zamanda doğru kişilere kişiselleştirilmiş mailleri gönderebilirsiniz.

Müşterilerinizi segmente ederken aşağıdaki değerlere göre sınıflandırarak istediğiniz gruplara ayırabilirsiniz:

 • Müşterinin demografik özellikleri
 • Müşterinin ilgi alanına giren belirli ürünler
 • Coğrafi bölge 
 • Satın alma sıklığı

İçerik

Mailinizdeki içerik konu başlığınızla uyumlu olmalıdır. Örneğin, konu başlığında büyük bir indirimden bahsediyorsanız mailin içeriği bu indirimle ilgili detaylardan oluşmalıdır.

Mail içeriğinde en önemli bilgiyi en üste alıp diğer bilgileri de öncelik sıralamasına göre ekleyebilirsiniz. Mail içeriğiniz güçlü olmalıdır, iyi hazırlanmamış mailleri kullanıcılar dikkate almaz.

Görsel ekleme

İçeriklerinize görsel eklemek maillerinizin daha güzel görünmesini sağlar. Fakat mailler açılırken görsellerin yüklenmesi zaman alabilir. Bu yüzden görselin yazıdan daha etkili olduğunu düşündüğünüz mesajlar için görsel kullanmak daha doğru olabilir. Ekleyeceğiniz görsellerin küçük boyutlarda olmasına dikkat etmelisiniz.

Mobil uyum

Maillerini mobilden kontrol eden, alışverişini mobilden yapan kullanıcıların sürekli artması bize mobil pazarlamanın önemini gösteriyor. Bu yüzden mail içeriklerinin mobil uyumlu olması gerekir. 

Mobil uyumlu mail için aşağıdaki hususlara dikkat edilmeli:

 • CTA butonu kolay tıklanır olmalı.
 • Yazılar arasında boşluklar olmalı.
 • Menü footerda olmalı, böylece kullanıcı sayfayı kaydırmadan ana mesaja ulaşacaktır.
 • Telefon numarasına link verilerek tek tıkla arama yapma özelliği sağlanmalı.
 • Başlık kısa tutulmalı.
 • Önemli CTA butonları sayfanın üzerinde olmalı.
 • Kupon kodları kolay tıklanır olmalı.
 • Görsel büyüklükleri optimize edilmeli.
 • GIF yerine sabit görseller kullanılmalı.

Etkili CTA kullanımı

CTA kullanıcınıza maili okuduktan sonra ne yapması gerektiğini anlatır. İçeriği inceleyen kullanıcı CTA butonu ile bir sonraki adıma geçip geçmemeye karar verir. Bu yüzden etkili bir CTA kullanmanız gerekir.

Etkili bir CTA için öncelikle kullanacağınız kelimeleri belirlemeniz gerekir. Hemen harekete geçirecek, acil karar alınması gereken bir durumu anlatan kelimelerle vurgu yapabilirsiniz. CTA ile ilgili diğer bir konu dikkat çekici buton kullanmaktır. Mail içeriğinde kaybolmayacak belirgin bir renk kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki örnekte Kiehl’s basit bir CTA butonu kullanmış: Anlaşılır, yapılması istenen açıkça yazılmış ve dikkat çekici.

E-mail Pazarlama ve Performansın Ölçülmesi

Mail performansını raporlayıp aşağıdaki maddeleri analiz ederek e-mail kampanyalarınızı geliştirebilirsiniz:

 1. Mail listesi
 2. Maillerin açılma ve tıklanma oranları
 3. Maillerin teslim edilmesi
 4. A/B Test
 5. Üyelikten ayrılma oranı
 6. Gelir

Sonuç

E-mail pazarlama, SEO veya Google reklamlarının yaptığı gibi trafiğinizi artırmanıza yardımcı olmaz, ancak daha fazla satış yapmanıza ve gelirinizi artırmanıza yardımcı olabilir.

E-mail pazarlama ile direkt olarak hedef kitlenizle iletişim sağlayabilir ve dönüşüm oranınızı artırabilirsiniz. Bir işletmenin büyüklüğü ve sektörü ne olursa olsun, e-mailler satışları artırmadan yeni müşteri katılımına kadar çeşitli fırsatlar sunabilir. Doğru stratejiler uygulandığında markalarının en önemli iletişim kanalı haline gelmektedir.

Benzer Yazılar