Ana Sayfa » DİJİTAL PAZARLAMA » E-mail Pazarlaması Çeşitleri Nelerdir?

E-mail Pazarlaması Çeşitleri Nelerdir?

yazan: E-ticarete Dair
e-mail pazarlaması çeşitleri nelerdir

E-mail pazarlaması, müşterilere mail yolu ile ulaşan etkili bir dijital pazarlama yöntemidir. Doğru kişilere doğru zamanda doğru mailler gönderildiğinde en değerli pazarlama kanalıdır. Bir işletme bir müşteriyle iletişim kurmak istiyorsa, bunu yapmanın en iyi yolu bir e-maildir.

E-mail Pazarlaması Çeşitleri

E-mail pazarlaması için kullanılan e-mailler üç temel çeşide ayrılır:

  • Sipariş sonrası gönderilen mailler
  • Kampanya mailleri
  • Otomasyon mailleri

1. Sipariş Sonrası Gönderilen Mailler

Bu mailler satın almanın hemen ardından gönderilen, siparişin durumunu anlatan maillerdir.

Siparişiniz onaylandı maili

Çok basit olarak hazırlanan, siparişin genel bilgisini veren maillerdir. Bu maillerde müşteri hizmetlerinin telefon ve mail trafiğini azaltmak için müşterilere siparişlerini ne zaman teslim alacakları, adres bilgileri ve hangi ürünleri satın aldıkları iletilir.

Bu maillere pazarlama amaçlı olarak öneri ürünler ekleyebilir, bir sonraki siparişler için indirim kodu gönderilebilir.

Kargoya verildi maili

Bu mailler, siparişler kargoya verildikten sonra gönderilir. Müşterilerin sipariş verdikten sonra düşündükleri kargonun bulundukları yere ne zaman ulaşacağıdır. Tahmini teslimat tarihi ve kargo hareketlerinin gösterildiği link verilirse müşterilerin kargo durumunu takip etmesi kolaylaşır.

2. Kampanya Mailleri

Bu mailler; mail listesinden segmente edilen gruplara yeni ürün, kampanya, özel indirimler gibi duyuruları yapmak için gönderilir.

Yeni ürün duyurusu

Müşterilerin uzun zamandır beklediği yeni trend ürünlerin duyurusunun yapıldığı maillerdir.

Koton yeni ürün duyuru maili

Zaman sınırı olan kampanyalar

Bugüne özel, hafta sonuna özel gibi kurgularla kısa sürede bitecek kampanyaların başlangıç ve bitiş tarihlerini vurgulayarak gönderilen maillerdir. Bu maillerde tüketicilere hemen al, fırsatı kaçırma, acele et, tükenmeden al gibi harekete geçiren ifadeler kullanılır.

Üyelere özel kupon kodları

Sadece üyelere özel kupon kodları oluşturarak üyelerin kendilerini ayrıcalıklı hissedecekleri maillerin gönderilmesidir.

Trendyol üyelere özel kupon kodu maili

Dönemsel kampanyalar

E-mail pazarlaması için gönderilen maillerde en etkili olan belirli dönemlere özgü kampanyaların bildirimidir. Özel kampanyaların duyurusunu yapmak için kullanılır. Anneler Günü, hafta sonuna özel kampanya, yaz sonu fırsatları gibi kampanyaların duyurusunu yaparken bu tür mailler kullanılır.

Trendyol dönemsel kampanya maili

İçerik paylaşımı

Üyelerle olan bağı güçlendirmek için marka ya da belirli ürünlere ait hikayelerin paylaşılmasıdır. Paylaşımlarda markanın ya da ürünün öne çıkan değerlerinden, özelliklerinden bahsedilir. Bu tür gönderimlerde kampanya duyurusu ya da indirimlerden bahsedilmez.

Bu maillerde ürüne ait detaylı genel ve özel bilgiler eklendiğinde müşteriler maili okumak için daha fazla vakit ayıracak ve markanın ürün önerilerini merakla takip edecektir. 

e-mail pazarlaması

Beymen içerik maili

Beymen, müşterilerin ilgisini çekmek için ürünlerin önemli özelliklerini öne çıkararak tavsiyelerde bulunuyor.

3. Otomasyon Mailleri

Müşteri yaşam döngüsüne (customer life cycle) odaklanıp müşteri hareketlerinin baz alındığı maillerdir. Segmente edilen küçük gruplara ilgili mailler müşteri davranışlarına göre gönderilir. Sepetinde ürün unuttun, hoş geldin mailleri buna örnek olabilir.

Sepet hatırlatma mailleri

Sepette ürün bırakan kullanıcılar arttıkça satışa dönüşen sepetlerin sayısı da artacaktır.

Peki neden müşteriler sepetlerinde ürün bırakır? Kargo ücreti, kupon kodunun çalışmaması, teslimat süresinin uzun olması, kredi kartı ile ilgili yaşanan sorunlar terk edilen sepetlere sebep olur. Terk edilen sepet aslında kullanıcıların markayla ya da ürünle ilgilendiğini, sadece herhangi bir sebepten ödeme sayfasına gitmediğini gösterir. Kullanıcıların sepet sayfasından ödeme sayfasına geçişi sepet hatırlatma mailleri ile sağlanır.

E-mail pazarlaması sepet hatırlatma maillerini hazırlarken maile eklenmesi gerekenler nelerdir?

  • Sepet sayfasına gidilecek link 
  • Sepetteki ürünlerin fotoğrafları
  • Sepetteki ürünlerde kullanılabilecek özel indirim
  • CTA

Hoş geldin mailleri

Hoş geldin mailleri yeni bir hesap ya da e-bültene üyelik oluşturduktan sonra gönderilen, müşteriyle ilk iletişimin sağlandığı maillerdir.

Hoş geldin maillerinin birkaç dakika içerisinde gönderilmesi gerekir.

Hoş geldin mailleri gönderilirken konu kısmında mutlaka Hoş geldin kelimesinin geçmesi gerekir. Böylece kullanıcının Hoş geldin mailini diğer kampanya maillerinden ayrıştırması kolaylaşır.

Genellikle hoşgeldin maillerine bir sonraki alışverişte kullanılacak indirim kuponu ya da hediye ürün eklenir.

e-mail pazarlaması

Tchibo hoş geldin maili

Tchibo, hoş geldin mailinde üyeliğin sağladığı faydalardan bahsederek ilk alışverişe özel %10 indirim sunuyor.

İkinci sipariş mailleri

İlk sipariş sonrasında segmente edilen müşterilerin ürünlerine bakarak tamamlayıcı ürünlerin tavsiye edildiği maillerdir. Tamamlayıcı ürün yerine indirim kuponu gönderilerek de ikinci sipariş maili gönderilir.

Geri kazanım mailleri

Düzenli alışveriş yapıp uzun süre site ziyareti yapmayan  müşterilere gönderilen maillerdir. Örneğin, her ay düzenli alışveriş yapan biri iki ay boyunca sitenize uğramadıysa bu kişiye hatırlatma maili gönderilir. Bu mailden sonra sitenizi ziyaret edip alışveriş yapmazsa aktif müşterinizi kaybetmiş olursunuz.

Sonuç

E-mail pazarlaması, kişiselleştirmeden alışveriş sepetini tetiklemeye kadar birçok alanı olan karmaşık bir dijital pazarlama kanalıdır. Ancak bu tür e-mailler, içeriğinizi çeşitlendirmenin ve e-mail pazarlama stratejinizde denemeler yapmanın harika bir yoludur. E-mail pazarlaması güçlüdür, düşük bütçelidir ve e-ticaret satışlarını kısa sürede artırır.

Benzer Yazılar

2 yorumlar

zeynep t. Mart 29, 2021 - 2:27 pm

mail yollanması için izin alınması gerekiyor değil mi artık?

eticaretedair Mart 29, 2021 - 3:41 pm

Merhaba, artık İYS ile kontrol altında.

Yorumlar kapalı.