Ana Sayfa » DİJİTAL PAZARLAMA » Google Ads Nedir ve Nasıl Çalışır?

Google Ads Nedir ve Nasıl Çalışır?

yazan: E-ticarete Dair
Google Ads Nedir?

Google Ads, son yıllarda pazarlama kriterlerini büyük ölçüde değiştiren platformlardan biridir. Çok sayıda fırsat sunması nedeniyle e-ticaret sitelerinin online pazarda büyümesinde önemli bir rol oynar. Çoğu e-ticaret firması için en popüler online reklamcılık yoludur.

Google Ads, web sitelerinin web üzerinden reklamını yapmalarını sağlayarak siteye yeni ziyaretçiler çekmeyi kısa sürede başarır. Doğru kullanıldığında sunduğunuz tüm ürünleri isteyen çok sayıda kişiye gösterme ve bu kişilerden dönüşüm kazanma potansiyeline sahiptir. 

Google Ads Nedir?

Google Ads, işletmelerin online olarak reklam yayınlamasına ve satın almaya hazır müşterilere ulaşmasına olanak tanıyan bir hizmettir. Google Ads’le ilgilendiğiniz web sitelerini hedefleyebilir, belirli kitlelere yeniden pazarlama yapabilir ve farklı uygulamalarda reklamlar yayınlayabilirsiniz.

Google Ads aracılığıyla, Google Arama ve Haritalar’da alakalı terimler arayan müşterilere markanız ya da ürünlerinizle bir Google reklamının gösterilmesi için ödeme yaparsınız. Aylık bir reklam kampanyası belirlediğinizde, reklam harcama üst sınırı belirleyebilir ve global ya da yerel olarak hedef kitleleri seçebilirsiniz. Kampanya devam ederken, web sitesi tıklamaları ve satın alınan ürünler gibi ölçülebilir sonuçlar elde edersiniz.

Google Ads Neden Kullanılır?

Aşağıdaki maddelerden, dijital pazarlama stratejinizde Google Ads kullanmanın avantajlarına ulaşabilirsiniz:

1. Müşteri Kazanımı

Google Ads, web sitenizdeki ürünleri arayan kişilere odaklanmanıza olanak tanır. Sadece ürünlerinizi satın almak isteyen kişilerin platform üzerinden web sitenize gitmesi için aramalarınızı iyileştirebilirsiniz.

2. Dönüşüm Oranı

Google Ads, diğer pazarlama stratejilerinden farklı olarak, yalnızca kullanıcıların tıkladığı reklamlar için ödeme yapmanızı sağlar. Google kampanyalarını optimize ettiğinizde, diğer pazarlama stratejileriyle mümkün olmayan yüksek bir dönüşüm elde edebilirsiniz.

3. Google Ads Platform Esnekliği

Google Ads, son derece esnek bir pazarlama platformudur. Her türlü ve büyüklükteki site için kullanıma uygundur. Diğer platformlarla da uyumludur ve istediğiniz gibi özelleştirme yapabilirsiniz.

4. Trafik

Google, pazardaki gücü sebebiyle web sitelerine çok büyük miktarda trafik sağlayabilir. Google’ın web sitenize gönderdiği kullanıcıların müşteri olma, e-bülten listenize katılma ya da yapmalarını istediğiniz herhangi bir işlemi gerçekleştirme olasılığı diğer kaynaklardan gelen kişilere göre daha fazladır.

5. Sektör Bilgisi

Hedef kitlenizi anlamak, onlarla ilgilenmeyi ve ne istediklerini bulmayı çok daha kolay hale getirir. Google Ads size müşteri alışkanlıkları ve gereksinimleri hakkında bilgi verir. Bu bilgiler web sitenizi bulmak için kullandıkları anahtar kelimeleri, konumlarını, kullandıkları cihazları ve arama yaptıkları zamanı içerir. 

Google Ads Nasıl Çalışır?

Google Ads, reklam veren e-ticaret sitelerinin ürünleriyle ilgilenen müşterileri e-ticaret sitelerine çekmelerine yardımcı olur. İşlem şu şekilde gerçekleşir: Bir kullanıcı bir web sitesinin ürünü ile ilgili bir kelimeyi ya da kelimeleri aratır ve Google Ads arama sonuçlarında o reklamı gösterir. Burada, ürünü satın alma olasılığı en yüksek olan kullanıcılar hedeflenir. Kullanıcı çıkan reklamı tıkladığında da e-ticaret reklam veren firma ödeme yapar. Sadece, biri sitenizi ziyaret ettiğinde ücretlendirme yapılır. 

Bir Google reklam harcamasına başlamadan önce gerçekleştirmek istediğiniz hedefleri belirlemelisiniz. Bu hedefler aşağıdaki maddelerden biri olabilir:

  • Satış: Satışları artırma
  • Müşteri Kazanımı: Müşterileri harekete geçmeye teşvik ederek potansiyel müşteriler kazanma
  • Web Sitesi Trafiği: Web sitenizi ziyaret edecek doğru kişileri bulma
  • Ürün ve Marka Değerlendirmesi: Ürünleri keşfetmeye teşvik
  • Marka Bilinirliği ve Erişim: Geniş bir kitleye ulaşma ve farkındalık oluşturma
  • Uygulama Tanıtımı: Uygulamanız için daha fazla yükleme ve etkileşim

Hedefinizi belirledikten sonra hedef kitlenize göre reklamınızın hangi lokasyona ve dilde sunulacağını belirlersiniz. Kullanacağınız bütçeye karar verdikten sonra reklam metinlerini ve görselleri oluşturursunuz. 

Google Ads Reklam Modelleri Nelerdir?

Google Ads platformunda mümkün olduğunca geniş bir kitleye ulaşmak için arama ağı reklamları, görüntülü reklamlar, video reklamlar ve uygulama reklamları olmak üzere çeşitli reklam biçimleri mevcuttur.

Pazarlama çalışmalarını en üst seviyeye çıkarmak için e-ticarette en çok kullanılan reklam türlerini buradan inceleyebilirsiniz:

1. Arama Reklamları (Google Search Network)

Google arama çubuğuna bir kelime ya da kelimeler yazdığınızda Google sonuç sayfasının en üstünde sponsorlu reklamlar çıkar. Bunlar arama reklamlarıdır ve Google Arama Ağı’nın temelini oluşturur.

Reklam verenler, arama terimleri için teklif verir ve Google’ın arama motoru sonuç sayfalarındaki (SERP) reklamlar için ödeme yapar. 

2. Görüntülü Reklamlar (Google Display Network – GDN)

Görüntülü reklamlar Google Görüntülü Reklam Ağı’nda yayınlanır. Yani, bu reklamlar Gmail, Google Finans ve Youtube’un da dahil olduğu Google ile iş ortaklığı yapan web sitelerinde gösterilir. Reklamlarınız, markanızla ya da müşterilerinizin ilgi alanlarıyla ilgili içerik sağlayan web siteleri ile eşleştirilir. Google, reklamları hedef kitlenizin en çok ziyaret ettiği web sitelerinde gösterir. 

Görüntülü reklamlar, görsellerden, düz ya da hareketli grafiklerden oluşabilir. Özellikle, marka bilinirliği sağlamak için kullanılır. 

3. Video Reklamı

Video reklamcılık, Google ile iş ortaklığı yapan web siteleri ve platformlardaki müşterilere ulaşarak kullanıcıların ilgisini çekecek reklam sunmanıza olanak tanır. Özellikle YouTube üzerinden gösterilen reklamlar ile potansiyel müşterilerle etkileşim kurmak için birçok fırsat sağlanır. 

4. Uygulama Reklamı

Uygulama reklamı, bir uygulamayı tanıtmak için kullanılır. Uygulama reklamında, uygulamayı yükleme ya da uygulama etkileşimini artırmaya odaklanılır.

5. Yeniden Pazarlama Reklamı (Remarketing)

Web sitenizi daha önce ziyaret eden, belirli bir kategori sayfasında gezinen, sepetine ürün ekleyen ya da daha önce satın alma işlemi gerçekleştiren potansiyel alıcılara özel gösterilen reklamlardır. Sitenize ilk kez gelen ziyaretçileri tekrar gelen ziyaretçilere ve ilk kez alıcılara dönüştürmenize yardımcı olan güçlü bir özelliktir. Mevcut müşterilere reklam vererek tekrar satın alma oluşturmak için de kullanılabilir.

Sonuç

Google Ads, en güçlü reklam araçlarından biridir. Her gün internet kullanıcıları tarafından yapılan milyonlarca aramayla ilgilenir ve e-ticaret sitesi sahiplerine bu kişilerin çoğunu müşterilere dönüştürmek için benzersiz bir fırsat verir.

Google Ads’le başarılı olmak kolay değil ve kısa sürede gerçekleşmez. Bu platformda nelerin mümkün olduğunu ve mevcut farklı kampanya modellerinden nasıl sonuç alınacağını anladığınızda e-ticaret sitenize yüksek oranda fayda sağlayabilirsiniz.

Benzer Yazılar