Ana Sayfa » DİJİTAL PAZARLAMA » Google Arama Ağı Reklamları

Google Arama Ağı Reklamları

yazan: E-ticarete Dair
Google Arama Ağı Reklamları

Google arama ağı reklamları, bir web sitesine satış ve trafik çekmek için kullanılan popüler reklamcılık yöntemlerinden biridir. Teklif verdiğiniz anahtar kelimeleri arayan ilgili kullanıcılara reklamlarınızı gösterme şansı verir ve hedeflere ulaşma açısından çok etkilidir.

Küçük ya da büyük ölçekli yeni firmalar, özellikle müşterilerin belirli ürünleri aradığı son derece rekabetçi aramalarda kendini göstermek için üst sıralamaya girmeye çalışır. Rekabetçi ortamda arama reklamları ile üst sıralamaya girmeyi başaran firmalar kendilerini kitlelere gösterme ve trafik kazanma avantajını elde eder.

Google Arama Ağı Reklamları (Search Advertising) Nedir?

Google arama ağı reklamları, kullanıcılar ilgilendiği ürün ya da hizmetleri aradığında arama motoru sonuçlarında karşılarına çıkan metin tabanlı reklamlardır. Kampanyanızı oluştururken seçtiğiniz anahtar kelimeleri aradıklarında reklamlarınız gösterilir. Arama sonucunda çıkan sitelerin URL’lerinin yanında “Ücretli sponsorlu reklam” yazısıyla ayırt edilebilirler. Google’da bulundukları konum sayesinde genellikle büyük görünürlük elde ederler. 

Google Arama Ağı Reklamları Nasıl Çalışır?

Arama reklamları, anahtar kelimeler tarafından tetiklenir. Kullanıcıların arama sorgusu ile anahtar kelimelerinizden biri eşleşirse, reklamınız arama sonuçlarında gösterilir. TBM mantığıyla çalışırlar yani biri reklamınızı tıklarsa ödeme yaparsınız.

TBM: Tıklama Başına Maliyet (CPC: Cost-per-click) Nedir ?

Tıklama başına maliyet, bir tıklama için ücretlendirilen tutardır. Maksimum tutar üzerinde ücretlendirme yapılmaz. Reklamın tıklanması ve web sitesine trafik sağlamak için bu metot tercih edilir.

TBM (CPC) Nasıl Hesaplanır?

CPC = Toplam harcanan tutar / Toplam tıklama

Google Arama Ağı Reklamlarının Özellikleri

Google arama ağı reklamlarının en belirgin özellikleri:

  • Potansiyel müşterilere odaklanır: Reklamlar, ürün ya da hizmetle ilgilenen kitleye gösterilir.
  • Bütçeyi verimli kullanır: Sadece tıklama olduğunda ödeme yaparsınız, yani hiç tıklama olmazsa gösterimler ücretsizdir. 
  • Kontrol edilebilir: Kampanyalarınıza tanımladığınız bütçe üzerinde tam kontrole sahip olursunuz. 
  • Sonuçları ölçer: Kampanya ile elde edilen sonuçlar aylık raporlar ile kolayca ölçülebilir.

Google Arama Ağı Reklam Unsurları Nelerdir?

Arama ağında kullanılan reklamlar, Google arama sonucu sayfasının en üzerinde ya da en altında karşınıza çıkar.

Arama reklamları aşağıdaki bölümlerden oluşur:

Arama ağı metin reklamlar, Google arama sonuçlarının üstünde ve altında gösterilir. Üç bölümden oluşur: URL, başlık metni ve açıklama metni.

1. URL

URL, e-ticaret sitenizin adresidir. Ziyaretçilere reklamı tıkladığında hangi sayfaya gideceklerini anlamalarını sağlar.

2. Başlık

İyi bir reklam başlığı, hedef kitlenizi ürünlerinizi tanıtan mesaja tıklamaya motive eder. Kullanıcıların önemli bir bölümü Google aramalarında reklam metinlerini başlığa göre tıklar. Bu yüzden, reklamlardan iyi bir performans sağlamak için başlıklarda mutlaka anahtar kelimeler bulunmalı. 

Başlıkların her biri en fazla 30 karakter olup en az 3 ve en fazla 15 başlık yazmanıza izin verilir. Başlıklar dikey çizgi (“|”) ile ayrılır ve açıklamanın üstünde görünür.

3. Açıklama

Reklam açıklamaları, başlığın altındadır ve her biri en fazla 90 karakter olabilir. En az 2, en fazla 4 açıklama alanı bulunur. Açıklama kısmında ürünle ilgili detaylar, harekete geçirici mesajlar ve ürün ya da kampanyaya dair önemli bilgiler bulunur.

Google Arama Ağı Reklam Metinleri Nasıl Hazırlanır?

Online reklamcılık çok rekabetçidir ve e-ticaret firmalarının rekabette avantaj elde etmek için çok dikkatli davranması gerekir. Bu, özellikle arama reklamları için geçerlidir. Sonuçta, her arama sonuçları sayfası yalnızca sınırlı sayıda TBM reklamına izin verir ve bu nedenle nitelikli tıklamalar oldukça değerlidir.

Kampanyanızı geliştirebilecek reklam metinleri kullanıcının dikkatini çekebilmeli, ürünlerinizle alakalı olmalı ve onları anlaşılır bir şekilde açıklamalıdır.

Google metin reklamlarının nasıl etkili yazılacağına dair ipuçlarını buradan inceleyebilirsiniz:

Özelliklerinizi vurgulayın: Ürünlerinizin ya da sunduğunuz hizmetlerin öne çıkan özelliklerinden reklam metinlerinde mutlaka bahsedin. Rakiplerinizden nasıl daha iyi olduğunuzu açıklamalısınız.

İndirimleri vurgulayın: Google aramalarında kullanıcıların karşısına sizin reklamınızla birlikte birçok reklam çıkar. Bu reklamlar arasından sıyrılmanız ve müşterilerinize sizin reklamlarınıza tıklaması için bir neden vermeniz gerekiyor. Onlara reddedemeyecekleri fırsatlar sunabilir ya da indirim kampanyalarınızdan bahsedebilirsiniz.

Aciliyet ekleyin: Reklamlarınızı hazırlarken, reklamınızı dikkat çekici hale getirmek için zaman sınırlamasından özellikle bahsedin. Açıklama kısmı, bu aciliyeti ya da zaman kısıtlılığını belirttiğinde, dönüş alma oranınız artacaktır. Bu hafta sonuna özel, bir hafta için geçerli ve aralık ayına özel gibi ifadeler tercih ederek müşterilerinizi harekete geçirin. 

CTA ekleyin: Daha fazla tıklama elde etmek için, müşterilere reklamınızı tıkladıklarında sitenizde neler yapabileceklerini söylemek önemlidir. Sipariş ver, fırsatı kaçırma, hemen satın al ve keşfet gibi hareket geçirici ifadeler bir sonraki adıma dair bilgi vermeyi sağlar.

Anahtar kelimelerden kullanın: Reklam metni yazmanın en iyi yolu, arayanın kelimelerini yansıtmaktır. Google’da arama yaparken ‘kahve makinesi’ gibi almak istediğiniz ürünün adını yazarsınız. Bunlar anahtar kelimelerdir. Reklamınız anahtar kelimeleri yansıtıyorsa, kullanıcılar pazarladığınız ürünün ihtiyaç duydukları şey olduğunu hemen anlarlar.

Reklamınızla alakalı landing page oluşturun: Landing page (açılış sayfası), müşteriyi dönüşüm gerçekleştirmeye ikna etmek için en önemli yerdir. Dönüşüm oranlarını optimize etmek için yüksek kaliteli açılış sayfalarına ihtiyacınız vardır ve reklamlarınızla alakalı açılış sayfaları dönüşüm maliyetlerinizi düşürür. Ayrıca reklam metniyle, kullanıcılara açılış sayfasına ilişkin belirli beklentiler belirlersiniz. Bu beklentileri karşılamanız önemlidir.

Mobil uyumlu reklamlar oluşturun: Tüm Google aramalarının %50’sinden fazlası mobil cihazlarda gerçekleştiriliyor. Bu nedenle, reklamlarınızın hem mobil hem de masaüstü görüntüleme için optimize edilmesi çok önemli. Ancak, mobil cihazlarda mükemmel bir açılış sayfası deneyimi sunmuyorsanız, mobil uyumlu reklamlar oluşturmak işe yaramayabilir. Reklamlarınızın açılış sayfası mobil cihazlar için optimize edilmeli ve bu sayfalarda gezinmek kullanıcılar için kolay olmalıdır.

Reklamlarınızı test edin: Düzenli testler, reklam performansınızı iyileştirmenin kesin bir yoludur. Yüksek değerli kampanyalara odaklandığınızda testlerden elde edilen en büyük gelişmeleri daha iyi anlarsınız.

Sade ve net bir dil kullanın: Basit ve sade içerikler her zaman daha dikkat çekicidir. Yalın ve anlaşılır bir dille verilmek istenen mesaj net olarak anlatılmalıdır.

Dinamik Arama Ağı Reklamları

Dinamik arama ağı reklamları, çok fazla ürün çeşidi olan e-ticaret siteleri için uygun olup bu ürünleri arayan müşterilere ulaşmanın kolay bir yoludur. Google, kullanıcıların sorgularını web sitenizi tarayarak ürünlerle eşleştirir ve karşılarına dinamik reklamlar çıkarır. Başlık ve açılış sayfası, arama terimiyle eşleşmesi için dinamik olarak oluşturulur.

Sonuç

Google arama ağı çok geniş bir içeriğe sahip olsa da kolay bir kullanıma sahiptir. Hedef kitlenize, ürününüze ihtiyaç duydukları anda doğrudan reklam vermenin etkili bir yoludur. Gelişmiş hedefleme ve anahtar kelime stratejileri, bu kanalı çok uygun maliyetli bir hale getirir. Reklamınızı, ilgi çekici reklam metni ile oluşturduğunuzda, arama yapan kişi reklamınızı tıklar, sitenizi ziyaret eder ve satın alma işlemi gerçekleşir ya da potansiyel müşteriye ulaşırsınız.

Benzer Yazılar