Ana Sayfa » DİJİTAL PAZARLAMA » Google Görüntülü Reklam Ağı

Google Görüntülü Reklam Ağı

yazan: E-ticarete Dair
Google Görüntülü Reklam Ağı

Google Görüntülü Reklam Ağı; Google Finans, YouTube, mobil web siteleri ve diğer birçok uygulamayı içerir. Web sitelerinin görünürlüğü ve online satışların artması için geniş bir ağ sağlamasının yanında marka bilinirliği artırmada da mükemmel fırsatlar sunar. Marka bilinirliği arttığında müşterilerin videolarınızı izlemesi, web sitenizde vakit geçirmesi ve sizinle iletişim kurmaya başlaması gibi çeşitli yollarla marka etkileşimi sağlayarak ürünleriniz ve markanız hakkında farkındalık oluşturabileceksiniz.

Görüntülü reklamcılık ile geniş bir müşteri kitlesine ulaşabilir, hangi sitelerde çıkacağınızı belirleyebilir ve farklı reklam görselleri kullanarak kullanıcıların ilgisini çekebilirsiniz. Google Görüntülü Reklam Ağı size istediğiniz konumdan binlerce web sitesindeki müşterilere doğru zamanda ve yerde ulaşmanızı sağlar.

Google Görüntülü Reklam Ağı (Google Display Network – GDN) Nedir?

Google Görüntülü Reklam Ağı, reklamların kullanıcıların karşısına çıkabileceği web siteleri, video ve uygulamalardan oluşur. Görüntülü ağ reklamları, genellikle kullanıcıların ziyaret ettiği web sitelerindeki görsellerdir. Bu görseller, reklam verenler tarafından çeşitli hedefleme kriterlerine göre görüntülü reklam aracılığıyla gösterilir ve tıklama ya da gösterim başına Google’a ödeme yapılır.

Görüntülü Reklam Ağı ile, reklamlarınızın nerede görüneceği ya da görünmeyeceği konusunda kontrol sizdedir. Hedefleme ayarlarını reklam grubu düzeyinde seçebilir ve Google’a reklamlarınızın tam olarak nerede gösterilmesini istediğinizi söyleyebilirsiniz.

Google Görüntülü Reklam Ağı Neden Kullanılır?

Görüntülü reklamlar, potansiyel müşterilere çok sayıda yerden ulaşmaya çalışır. Detaylı hedefleme ve kitle segmentasyon seçenekleri ile mükemmel müşterileri bulmanıza yardımcı olur. Ayrıca, hedef kitlenizi oluştururken, reklamlarınızla etkileşim kurma olasılığı en yüksek olan kullanıcıları bulur. Bu kullanıcılar reklamınız ile etkileşime girmese bile, görsellere bakarak ücretsiz olarak markanızı ve reklamınızı fark edebilirler. Ücretlendirme işlemi sadece tıklama gerçekleştiğinde yapılır.

Google Görüntülü Reklam Ağı Neden Önemlidir?

Google Görüntülü Reklam Ağı, 2 milyondan fazla web sitesinden oluşan çok geniş bir ağdır. Bu reklam ağı ile markanızın ya da ürünlerinizin reklamını kullanıcılara çeşitli blog sayfalarında gezinirken, haber okurken , YouTube videoları izlerken, Gmail’den maillerine bakarken veya telefonda oyun oynarken gösterebilirsiniz.

Google Görüntülü Reklam Ağı ile metin reklamlar ya da görsel reklamlar oluşturabilirsiniz. Bu reklamlar; çeşitli resimler, videolar ve animasyonlu reklamlar içerebilir. Bu farklı reklam formatları ile reklamlarınızın öne çıkarabilir ve marka bilinirliğini artırabilirsiniz.

Google Görüntülü Reklam Ağı Nasıl Çalışır?

Blog ve haber siteleri gibi uygun web siteleri Google Görüntülü Reklam Ağı’na katılır. Görüntülü Reklam Ağı’na katılmak için site trafiği ve kullanıcı deneyimi gibi çeşitli faktörler dikkate alınır. Bu siteler ile kullanıcıların ilgisini çekmek için banner reklamlar kullanılarak görsel bir alan oluşturulur.

Görüntülü reklamlar, online arama yaparak istediğini ürünü almaya çalışan kullanıcıları değil online olarak gezinen kullanıcıları hedefler. Bu yüzden tıklama sayısı yerine görselin gösterim sayısı hesaba katılır. 

Google Görüntülü Reklam Ağı Unsurları Nelerdir?

Google görüntülü reklamları hakkında öğrenmeniz gereken önemli unsurlar şunlardır:

GDN (Google Display Network): GDN, görüntülü reklamlarınızın online kullanıcıların karşısına çıktığı web siteleri ve uygulamardır.

Yeniden hedefleme (Retargeting): Sitenizi daha önce ziyaret etmiş olan kullanıcıların hedeflenmesi ve reklamları bu kullanıcılara gösterme işlemidir.

Yerleşimler (Placements): Google’da reklamlarınızın gösterilmesini istediğiniz web siteleri.

Duyarlı görüntülü reklam (Responsive display ad): Grafik reklamların reklam alanına sığması için boyutu, görünümü ve biçimi otomatik olarak ayarlayan reklamlardır.

Kitle Segmentleri: Anahtar kelimelerin ve yerleşimlerin kombinasyonundan oluşur.

Google Görüntülü Reklam Ağı Özellikleri

Google Görüntülü Reklam Ağı, ürünlerinizi tanıtmak için kullanım kolaylığı sağlayan çeşitli özelliklere sahiptir. Bu özellikler şunları içerir:

Geniş Kullanıcı Erişimi

Görüntülü Reklam Ağı, çok kapsamlı geniş bir ağa sahiptir. Görüntülü reklamları yayınlamak için 2 milyondan fazla web sitesi bulunur. Bu ağ üzerinden hedef kitleye kolaylıkla ulaşılır.

Kullanıcılar, görüntülü reklamlara ulaşırken herhangi bir kelimeyi Google’da aratmak zorunda değildir. Bu reklamlar, sadece belirli anahtar kelimeleri aratan kullanıcıların karşısına çıkmaz. Görüntülü reklamcılık, e-ticaret sitenizde sattığınız ürünleri aramadan önce sizi potansiyel müşterilerle tanıştırır.

Düşük CPC (TBM) Maliyeti

Eğer Google’da reklam vermek için bütçeniz kısıtlıysa Arama Ağı’nda belirli anahtar kelimeler için rekabet edip yüksek tıklama başına ücretlerini ödemek zorunda kalmak istemeyebilirsiniz. Bu durumda görüntülü reklam yayınlamak, online görünürlük oluşturmaya yardımcı olacak daha uygun maliyetli bir seçenek olabilir.

Farklı Teklif Türleri

Görüntülü reklam ağını kullanırken PPC yani tıklama başına ödeme yerine teklif türünüzü CPM olarak yani gösterim başına maliyet seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu seçenekte maliyet hesaplaması tıklama başına değil 1000 görüntüleme başına yapılır. Reklamınızın 1000 gösterim başına ödemek istediğiniz tutarı ayarlarsınız. Bu seçenek daha az maliyetli olacaktır.

Görsel Reklamlar

Görüntülü reklam seçenekleri ile resim ve video gibi çeşitli görüntüleme yöntemlerini kullanabilirsiniz. Bu reklamlar, metin reklamlara göre kullanıcılarını ilgisini daha fazla çeker. 

Yeniden Pazarlama Reklamları

Görüntülü reklam ağında sitenize gelen ziyaretçileri müşterilere dönüştürmek için yeniden hedefleme reklamları olarak bilinen bir özellik bulunur. Bu, web sitenizde gezinip herhangi bir nedenden dolayı satın alma işlemi gerçekleştirmeyen müşterileri tekrar kazanmak için eşsiz bir özelliktir. 

Yeniden pazarlama sayesinde, reklamınız kullanıcıların tarayıcısında kalarak hatırlatma yapar. Bu nedenle yeniden pazarlama, görüntülü reklamlar için oldukça etkili bir hedefleme yöntemidir.

Farklı Reklam Biçimleri

Görüntülü reklamcılık ile, sadece görsel reklamları kullanmanın yanında metin, karma resim ve metin gibi farklı reklam biçimleri kullanabilirsiniz. Bu farklı formatların hepsini deneyerek performansa göre aralarından seçim yapabilirsiniz.

Sonuç

Google Görüntülü Reklam kampanyaları, markanızı tanıtmak için kullanışlı bir araçtır. Görüntülü reklamların gösterim sayısı yüksektir, ancak tıklama oranı düşüktür. Çünkü görüntülü reklamlardan gelen kullanıcılar arama yapan direkt talebe yönelik kullanıcılar değildir. Bu yüzden görüntülü reklamlar daha çok marka bilinirliği oluşturmaya yardımcı kampanya stratejilerinde yer alır.

Benzer Yazılar