Ana Sayfa » DİJİTAL PAZARLAMA » Influencer Nedir? Influencer Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Influencer Nedir? Influencer Pazarlaması Nasıl Yapılır?

yazan: E-ticarete Dair
Influencer

Influencer, Türkçe karşılığı olarak etkileyen kişi anlamına gelmektedir. Influencer yerine fenomen kelimesi de sık sık kullanılmaktadır. Sosyal medyada geniş takipçi kitlelerine sahiplerdir ve sosyal medya kullanıcılarının satın alma kararlarını etkileme güçleri bulunur.

Influencer Nedir?

Influencer, sosyal medya üzerinden ilgilerini çeken çeşitli konular, ürünler ve hizmetler hakkında gerçek görüş ve bilgileri paylaşan içerik oluşturucu kişidir.

Influencer, Instagram hesabında çok fazla takipçisi olan kişi değildir. Takipçilerinden çok fazla beğeni alan ve onlarla sürekli etkileşim içerisinde olan kişidir.

Influencer Çeşitleri

Influencerlar farklı ilgi alanlarına, farklı takipçilere ve içerik oluşturmada farklı yöntemlere sahiptir. Bütçe ve ilgi alanı dikkate alarak markanız için en iyi hangi tür fenomenin işe yarayacağını anlamak önemlidir.

Markanız için seçebileceğiniz dört tür influencer bulunur:

1. Nano-influencer

Nano-influencerlar 10000’den daha az takipçiye sahiptir. Bu gruptaki influencerlar markalar ve tüketiciler arasında oldukça popülerdir.

Nano-influencerların markalar arasında yaygın kullanımının sebebi düşük maliyetli olmalarıdır. Az bütçeye ve fazla etkileşime sahip olmalarından dolayı markaların yüksek ROI elde etmesini sağlarlar.

Tüketicilerin nano-influencerları takip etmelerinin sebebi ise küçük bir kitleye hitap ettiklerinden daha güven verici ve şeffaf olmalarıdır.

2. Mikro-influencer

Mikro-influencerlar 10000-100000 arasında takipçiye sahiptir. Nano-influencerlar gibi markalar için yüksek oranda ROI sağlarlar. Takipçileriyle sık sık etkileşimde bulunurlar.

Instagram pazarlamasında tercih edilen mikro-influencer örnekleri:

3. Makro-influencer

Makro-influencerlar 100000 ve 1 milyon arasında takipçiye sahiptir. 

Makro-influencer bazen ünlü de olabilir fakat genelde takipçisi giderek artan mikro-influencerlardan oluşurlar. Instagram pazarlaması onların full-time işidir. 

Makro-influencer ile çalıştığınızda, büyük bir kitleye ulaşırsınız, fakat takipçileri genel bir kitleden oluştuğu için dönüşüm oranı düşük olabilir. 

Instagram pazarlamasında tercih edilen makro-influencer örnekleri:

4. Mega-influencer

Mega-influencerlar 1 milyondan fazla takipçiye sahiptir. Genelde ünlü isimlerden ya da herkesin bildiği fenomenlerden oluşur.

Instagram pazarlamasında tercih edilen mega-influencer örnekleri:

Influencer Pazarlama (Marketing) Nedir?

Influencer pazarlama, bir influencer ile iş birliği yaparak ürünlerinizi, hizmetlerinizi veya markanızı tanıtmaktan oluşan bir içerik pazarlama stratejisidir.

Örnek olarak:

  • Sponsorlu Instagram gönderi ya da hikayeleri
  • Sponsorlu blog yazıları
  • Sponsorlu etkinlik (konferanslar, buluşma ve karşılamalar, mağaza açılışları, marka gezileri vb.)
  • Sponsorlu diğer sosyal medya pazarlama gönderileri (Facebook, Twitter, Pinterest ve Linkedin gibi)

Farklı markalar farklı amaçlarla influencer hedeflemesi yapar. Bazıları marka bilinirliğini artırmak, bazıları da dönüşüm oranını artırmayı planlar. 

Instagram Influencer Pazarlama

Türkiye’de en fazla kullanılan sosyal medya platformlarından birisi Instagram’dır. Bu yüzden sosyal medya fenomenleri en çok Instagram’ı tercih etmektedir.

Instagram’da influencer pazarlamanın kullanılmasıyla e-ticaret sitelerine olan trafik de artmaktadır. Influencerlarla yapılan pazarlama çalışmaları gerçek kişilerin deneyimlerini içerdiği için markaların ürünleri ön plana daha çok çıkmaktadır.

Influencer Pazarlama Platformu Olarak Instagram Kullanmanın Faydaları

Influencerlarla yapılan marketing kampanyalarında en iyi sosyal medya platformunun neden Instagram olduğuna aşağıdaki maddelerden ulaşabilirsiniz:

1. Organik 

Instagram hikayeleri ya da canlı yayın gibi gerçek zamanlı içerikler ve fotoğraf veya video gibi yüksek kaliteli gönderiler kullanıcılara influencerlar ile etkileşim kurmanın birçok yolunu sunar.

Kullanıcılar Instagram reklamlarıyla etkileşim içerisine girmektense ilgilendikleri ürünün gerçek yaşamda bildikleri birinin kullandığını gösteren içeriklerle daha çok ilgilenir.

2. İlgi Alanı

Instagram, kullanıcıların ilgilendikleri alanları bulması için çeşitli fırsatlar verir.

Buna en güzel örnek hashtag olabilir. Hashtagler belirli bir alandaki içeriğe ulaşmanın en kolay yollarından biridir. Herhangi bir hashtagi araştıran kullanıcılar o hashtage ait tüm gönderilere anında ulaşırlar. Birçok marka, kampanyalar ve marka bilinirliği için kendi hashtaglerini oluştururlar ve takipçilerini de bu hashtagleri kullanması için teşvik ederler.

3. Kişisellik

Influencerlarla yapılan pazarlama çalışmalarının daha çok Instagram üzerinde etkili olmasının en büyük sebeplerinden biri influencerlar ve hedef kitleleri arasındaki bağın kişisel olmasıdır.

Influencerlarla yapılan pazarlama çalışmalarında başarı sağlamanın en önemli koşulu gerçek ve samimi bir ilişki oluşturmaktır. Instagram’da seçtiğiniz influencerlarla onların takipçileri tarafından güvenilir bir marka olarak düşünülürsünüz.

Influencer Seçimi

Markanız ve kampanyalarınız için en uygun influencerı bulmak için bazı stratejilere ihtiyacınız olacak. Kampanyalarınız için doğru kişileri bulmaya çalışırken takipçi sayısından ve sosyal bir profilden daha fazla unsura dikkat etmeniz gerekir.

Doğru influencerların seçimi için aşağıdaki maddeleri inceleyebilirsiniz:

1. Marka Uygunluğu

Başarılı bir Instagram marketing kampanyası için en önemli adım markanıza ve hedef kitlenize uygun kişileri seçmenizdir. 

Markanıza uyan isimlerle çalıştığınızda müşteriler sizin daha güvenilir ve gerçek bir kampanya yaptığınızı düşünür ve ROI oranınız artar.

Markanıza uygun kişileri nasıl bulabilirsiniz?

  • Influencerların gönderi ve hikayelerine bakarak ilgi alanlarını tespit etmek
  • Yorumların içeriğinden kullanıcılarının neden takip ettiklerini belirlemek
  • İşbirliği yaptıkları markaları bulmak

2. Etkileşim Oranı

Influencerları seçerken takipçi sayısından daha önemli olan ölçüt etkileşim oranıdır. 

Etkileşim oranı; beğenilerin, yorumların ve gönderilerin paylaşma sayısının influencerın takipçi sayısına bölünmesiyle ölçülür.

Influencerların etkileşim oranlarını ölçerek, markanız için trafiğin ve dönüşümün artması daha olası olan gerçek bir takipçi kitlesi belirleyebilirsiniz.

3. Geçmiş Sponsorlar

Influencerların daha önceden işbirliği yaptığı markaları inceleyerek, benzer kampanyaların nasıl performans gösterdiğini analiz edebilirsiniz.

4. İletişim

Influencerları araştırırken sizinle nasıl iletişim kurduklarını incelemeniz gerekir. Dönüş yapmada hızlılar mı yoksa kısa bir bilgi için günler sonra mı dönüş yapıyorlar?

Kampanyalarınızın başarısı için doğru ve hızlı iletişim kurulması gerekir. Çalışmak istediğiniz fenomenin sizinle net bir iletişim kurduğundan emin olmalısınız.

Influencer Nasıl Bulunur?

Ajanslar ya da platformlar üzerinden ve kendi kendinize araştırma yaparak istediğiniz kişilere ulaşabilirsiniz. 

Influencerlara ulaşmak için kullanabileceğiniz en kolay yöntem Instagram’da gezinerek kampanyalarınıza uygun kişileri seçmektir. Bu kişilere Direkt Mesaj atarak iletişime geçebilirsiniz. 

Influencerları bulmanıza yardımcı olacak çeşitli uygulamaları ve platformları deneyebilir ya da bu işi ajanslara bırakıp onların önerdiği kişileri seçebilirsiniz.

Sonuç

Influencerlarla yapacağınız pazarlama çalışmaları e-ticaret sitenizin trendlere uyum sağlayarak büyümesini hızlandırır. 

Markanız için hedef kitlenize hitap eden doğru influencerı bulduğunuzda ürünleriniz daha dikkat çekici hale gelir. Hatta influencerlarla yaptığınız pazarlama çalışmaları maliyetli reklamlardan daha çok etkiye sahiptir.

Bu yazıdaki önerileri dikkate aldığınızda takipçi sayınız yükselecek, markanızla olan etkileşim artacak ve e-ticaret siteniz gelişecektir.

Benzer Yazılar