Ana Sayfa » DİJİTAL PAZARLAMA » Instagram Başlığı Nasıl Yazılır ve Neden Önemlidir?

Instagram Başlığı Nasıl Yazılır ve Neden Önemlidir?

yazan: E-ticarete Dair
Instagram başlığı nasıl yazılır

Instagram başlığı yazmak, detaylı düşünülmesi gereken ve zaman alıcı bir iştir. İşletme hesabında kullandığınız başlıklar kişisel Instagram hesabınızda kullanacağınız başlıklardan farklı olacaktır.

Zahmetle hazırlanan ve kusursuz hale getirilen fotoğraflara en az fotoğraflar kadar mükemmel başlıklar bulunmalıdır.

Instagram Başlığı Nedir?

Instagram başlığı, fotoğrafın ne hakkında olduğunu anlatır ve fotoğraf içeriği ile ilgili takipçileri yönlendirir. Kullanıcılara görsel içeriğini yazı ile anlatır.

Instagram Başlığı Neden Önemlidir?

Kullanıcılar, Instagram akışında görselleri aşağı kaydırırken güzel bir başlık okuduğunda görsele daha dikkatli bakar. Instagram, akışta önceliği etkileşim oranı yüksek olan gönderilere verir. Bu yüzden kullanıcıların başlığın tamamını okuyup gönderiyle etkileşime girmesi gönderinin daha üst sıralara çıkmasını sağlayacaktır.

Instagram başlıkları, web site trafiğinin artmasına, takipçi kazanmaya ve satışların artmasına yardımcı olur. Sosyal medya başarınızın yükselmesini sağlar. 

Instagram Başlığı Nasıl Olmalıdır?

İyi bir Instagram başlığı hatasız bir yazı, kişisel ve samimi bir dil sunmalıdır. Takipçilerin aksiyon almasını kolaylaştırmalıdır.

Instagram başlığınızı aşağıdaki önerilere göre düzenleyebilir ve optimize edebilirsiniz:

1. İlk Cümle

Instagram, üçüncü satırdan sonra başlığı kısaltır. Kullanıcılar ancak “Devamı” butonuna tıklayarak başlığın tamamını okuyabilir. Kullanıcıların akışında sadece ilk cümle okunacağı için önemli detaylar bu cümlede olmalı. Etiketlemeler ve hashtagler başlığın sonunda yer almalı.

2. CTA ya da Soru Cümlesi Kullanmak

Instagram’daki her paylaşımın bir amacı vardır. Bu amacın ne olduğunu CTA ya da soru cümlesi kullanarak takipçilerinize açıklayabilirsiniz. 

Takipçilerinizden sitenizi ziyaret etmelerini, paylaştığınız bir ürünü satın almalarını, kampanyanızla ilgilenmelerini ya da size özel bir hashtagi kullanmalarını isteyebilirsiniz. Etkileşimi artıracak bu tür istekleri Instagram başlığınızda bulundurmanız gerekir.

Kullandığınız CTA ve soru cümlelerinden sonra yorumları ve etkileşimi takip etmenizde fayda var.

Instagram başlığı CTA ve soru cümlesi örnekleri:

  • Arkadaşınızı etiketleyin
  • Profildeki linke tıklayın
  • Sizce hangisi?

3. Yazım Dili

Başlıklarda kelimelerin ve cümlelerin düzgün yazılmasından daha önemli olan marka kimliğinize uygun yazım dilinizin olmasıdır.

Instagram kullanıcıları resmi ya da ciddi bir yazım dilinden hoşlanmaz. Başlığınızı doğal ve arkadaşça bir dille yazmalısınız. Başlıkların konuşma diliyle yazılması takipçilerinizin size güven duymasını sağlar.

Instagram başlığı
Tchibo

4. Emoji Kullanımı

Cümlelerin ya da paragrafların sonuna uygun emojiler ekleyerek Instagram başlığınıza kişisellik katabilirsiniz. 

Gönderilerinize ait başlıklarda emojiler kullanmanız takipçilerinizin dikkatini çekecektir.

5. Instagram Başlığı Uzunluğu

Instagram başlıklarının uzunluğu içeriğe bağlı olarak değişir. İlgi çekici, takipçilerinizin okumak isteyeceği bir başlığınız varsa uzun başlık kullanabilirsiniz. Karakter sınırı 2200 olduğu için uzun başlık kullanmanız sorun olmayacaktır.

Uzun başlık kullandığınızda dikkat etmeniz gereken, başlıkların kolay okunması için satır boşlukları eklemenizdir.

Takipçilerinizin başlığınızı sonuna kadar okuyacağını düşünmüyorsanız kısa bir başlık kullanabilirsiniz. 

6. Hashtag Kullanımı

Fotoğrafla ve hedef kitlenizle uyumlu hashtagler, gönderilerinizin araştırılıp bulunabilir olmasını sağlar.

Çok fazla sayıda hashtag kullanmak kalabalık bir görüntü oluşturur ve okunmayı zorlaştırır. Hashtagleri kullanırken başlığın hemen sonuna eklemek yerine başlık sonrasında birkaç satır boşluk bırakarak ayrı bir paragrafta gruplayabilirsiniz.

Porland

7. Fayda Sağlama

Başlıklarınızı takipçilerinize fayda sağlamak için kullanabilirsiniz. İşinizin sektörüne göre yemek tarifleri verebilir ya da ürünle ilgili kullanım koşullarını anlatabilirsiniz.

Başlıklarınıza değer kattığınızda kitlenizin ilgisini çekme ve markanızla daha uzun süre etkileşime geçmeleri fırsatını yakalarsınız.

Sonuç

Instagram başlığı gönderilerinizle uyumlu olmalı, markanızın kimliğini yansıtmalı, hedef kitlenizi eğlendirmeli ve bu kişilerin aksiyon almasını sağlamalıdır.

Başlıklarınızı yazarken hedef kitlenize odaklanmalısınız. Onların ilgisini çekecek başlıklarınız olmalı. Instagram başlığınız kitlenizle olan iletişiminizin güçlenmesini sağlar.

Benzer Yazılar

2 yorumlar

gökhan tekil Mart 30, 2021 - 12:53 pm

herkez instagramdan birşeyler satıyo zaten :)

eticaretedair Nisan 6, 2021 - 8:22 am

Merhaba, evet yeni bir satis kanali artik:)

Yorumlar kapalı.