Ana Sayfa » DİJİTAL PAZARLAMA » SMS Pazarlama Nedir ve Nasıl Yapılır?

SMS Pazarlama Nedir ve Nasıl Yapılır?

yazan: E-ticarete Dair
SMS Pazarlama

SMS pazarlama, müşterilerle daha yakın ilişki kurmak ve müşteri sadakati sağlamak için mükemmel bir fırsattır. Daha kişisel bir iletişim kurarak marka bilinirliği oluşturmaya yardımcı olan bir tür dijital pazarlama stratejisidir. 

Mobil cihazda çok fazla zaman harcayan müşterilerinize SMS pazarlaması ile kolayca ulaşabilirsiniz.

SMS Pazarlama Nedir?

İngilizce bir kelime olan SMS, short message service kelimelerinin kısaltmasıdır ve Türkçe karşılığında kısa mesaj hizmeti anlamına gelir.

SMS pazarlama, yeni ürün tanıtımı ve promosyon duyurularını mesaj ile gönderme faaliyetidir. SMS pazarlama ile mesaj gönderimine izin veren müşterilere kampanya günleri ve müşterileri ilgilendirecek firmayla ilgili güncel bilgiler gönderebilirsiniz.

E-mail pazarlamasında olduğu SMS pazarlamasında da mesaj yönetimi platform üzerinden yapılır. Tüm içerikler, gönderim zamanları ve analizlere platformdan ulaşılır. 

SMS Pazarlama Neden Etkilidir?

SMS pazarlama, diğer pazarlama biçimlerinden daha kişiseldir ve hedef kitleniz üzerinde en etkili pazarlama yöntemlerinden biridir. Hedef kitlenizle paylaştığınız içeriğe bağlı olarak, hem tıklama oranlarında hem de dönüşüm oranlarında e-mailden daha iyi performans gösterebilir.

Tüketiciler zamanlarının önemli bir kısmını mobil cihazlarında harcarlar. Bu demek oluyor ki SMS mesajlarınızın abonelerinize ulaşma ihtimali oldukça yüksektir.

Mesaj göndereceğiniz kişiler genellikle mesajı aldıktan sonra kısa bir süre içerisinde okurlar. Kampanya günlerinde listenize e-mail gönderdiğinizde maili okumaları ve aksiyon almaları mesaj kadar hızlı olmayacaktır. 

SMS Pazarlama Nasıl Kullanılır?

Görsellerin ve uzun cümlelerin olduğu kapsamlı bir içeriğe ihtiyacınız olmayacağı için SMS’lerin hazırlanması ve gönderimi oldukça pratiktir. Başarılı bir SMS kampanyası için, bunun yasal, yapılandırılmış, izlenebilir ve faydalı potansiyel müşteriler sağlaması gerekir.

SMS pazarlamanın nasıl başlanacağına ve kullanılacağına aşağıdaki maddelerden ulaşabilirsiniz:

1. Mesaj Gönderme İzni

6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Kanun’un 1 Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe girmesiyle, toplu SMS gönderimi hizmetini kullanmak için, alıcıların önceden onayının alınması gerekiyor. Sonrasında İYS’ye kaydolmanız ve onaylı verileri bu sisteme aktarmanız lazım.

2. Platform Kullanımı

E-mail gönderiminde olduğu SMS gönderiminde de bir pazarlama sistemine ihtiyacınız olacak. Panel kullanımı ile hem gönderimleriniz otomatikleşir hem de kampanyalarınızı ve müşteri verilerinizi yönetebilirsiniz.

3. Mesaj Oluşturma

Mesaj göndereceğiniz kişiler, mesajları küçük ekranlardan okuyacağı için kısa ve hemen anlaşılır mesajlar göndermelisiniz. Ayrıca tüm metinlere bir harekete geçirici mesaj eklemelisiniz. Mesajlarınız sadece düz yazıdan değil CTA içeren yazıdan oluşmalıdır.

4. Gönderim Zamanı

Mesajlarınızın planlamasını yaparken mutlaka gönderim saatine dikkat edin. Sabah çok erken ya da gece geç saatlerde mesaj göndermeniz üyelerinizi rahatsız edebilir. Profesyonel davranmadığınız düşünülür ve marka imajınız zarar görebilir.

5. Analiz

Bir mesaj gönderdikten sonra performansını takip edin. Mesajınıza bir bağlantı eklediyseniz, kaç kişinin tıkladığına bakın. SMS kampanyanıza özel indirim kodu yaptıysanız, alışveriş yaparken kaç kişinin kullandığını ve ne kadar satış elde ettiğinizi görün. Bu rakamları gönderdiğiniz mesaj sayısıyla karşılaştırın.

Gönderdiğiniz mesaj sayısı ve bu mesajlardan gelen satışları karşılaştırarak tüm mesajların performansını takip edin.

SMS Pazarlama İçeriği

Müşterileriniz ya da abonelerinizle nasıl daha iyi ilişkiler kurabileceğinizi gösteren bazı SMS pazarlama içeriklerini inceleyebilirsiniz:

1. Hoş geldin Mesajı

Müşterileriniz e-bültene kayıt olduktan sonra onlara hoş geldin mesajı gönderebilirsiniz. Bu mesajlara alışveriş yapmayı cazip hale getirecek özel kupon kodları ekleyebilirsiniz.

2. Yeni Ürün Duyurusu

Web sitenizde yeni yayınladığınız ürünleri müşterilerinize duyurmak için mesaj gönderebilirsiniz. Böylece siteniz trafik alır ve günlük satışınız artar.

3. Kampanya Dönemi

Anneler Günü, Sevgililer Günü ve Sezon Sonu Kampanyalarında özellikle alışveriş yapmak isteyen kitleye anında ulaşmak için kendinizi hatırlatabilirsiniz.

4. Anket Doldurma

Anketler, müşterilerin sizden beklentileri ve alışveriş deneyimleri hakkında bilgi almanın pratik bir yoludur. 

SMS Pazarlama Firmaları

Sonuç

SMS gönderimine izin veren telefon listeniz varsa SMS pazarlama oldukça kolay ve hızlı bir servistir. Müşterilerin ilgisini anında çekebilir ve yüksek ROI elde edersiniz. Satışlarınızın ve marka bilinirliğinizin artmasına yardımcı olur.

SMS’i ne kadar sık kullanırsanız ve abonelerinizin ne yanıt verdiğine dair veri toplarsanız, müşterilerinize mesaj göndermeyi o kadar iyi anlarsınız.

Benzer Yazılar