Ana Sayfa » ONLINE PAZARYERİ » Pazaryerlerinde Satış Yapmanın Avantaj ve Dezavantajları

Pazaryerlerinde Satış Yapmanın Avantaj ve Dezavantajları

yazan: E-ticarete Dair
Pazaryerlerinde Satış

Pazaryerlerinde satış 20 yıldan fazla Türkiye’de tercih edilen bir satış modelidir ve pazaryerlerinde sürekli bir büyüme söz konusudur. Pazaryerleri ile potansiyel müşterilerin dikkatini çekebilir ve e-ticaret satışlarınızı artırabilirsiniz. Trendyol ve Hepsiburada gibi pazaryerleri aracılığıyla kendi ürünlerinizi satmak özellikle yeni açılan online sitelerin büyümesini destekler. Bunların yanında e-ticaret siteleri, pazaryerlerinde satış yapmak istediğinde bazı olumsuzluklarla da karşılaşabilir. 

İşiniz için en iyi kararı verebilmeniz için pazaryerlerinde satış yapmanın avantajları ve dezavantajları aşağıda açıklanmıştır:

Pazaryerlerinde Satış Yapmanın Avantajları

Her geçen zamanda daha fazla satıcı, büyük erişimleri nedeniyle ürünlerini online pazaryerlerinde satmayı tercih ediyor. Ancak bunu yapmadan önce ürünlerinizi online pazaryerlerinde satmanın avantajlarını net bir şekilde anlamanız gerekir.

1. Kitle

E-ticaret firmaları, pazaryerlerinde satış yaparak ürünlerini çok fazla potansiyel müşteriye gösterebilir. n11’deki 17 milyon kayıtlı üyeyi düşündüğünüzde e-ticaret sitesinden bu kitleyi yakalamak oldukça zordur.

2. Yüksek Görünüm

Pazaryerleri sahip olduğu kitlesi, sürekli yapılan reklam ve SEO çalışmaları ile arama motorlarında her zaman iyi bir konuma sahiptir. Böylece sizin ürünleriniz de ilk sayfalarda ziyaretçilerin karşısına çıkacaktır.

3. E-ticaret Maliyetleri

Pazaryerinde satış yapmak için size düşen sadece istedikleri ürün girişlerini yapmak ve komisyonları ödemektir. Herhangi bir alt yapı sorunuyla uğraşmanız gerekmez. Lojistik için de pazaryerleri deposundan yararlanabilir ve masraflarınızı azaltabilirsiniz.

Pazaryerinde satış yaparken ödeme yöntemi pazaryeri tarafından belirlenir ve ödeme masrafları da pazaryeri tarafından karşılanır. 

pazaryerlerinde satış
metin içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu
Hepsiburada

4. Müşteri Güveni

Müşteriler satın almak istediği ürünün kalitesine güvenmediği bir e-ticaret sitesinden alışveriş yapmaz. Büyük pazaryerlerinde ürün satmak müşterilerin size güven duymasına yardımcı olur. 

5. Pazaryerlerinde Satış ve Kargo Süreci

E-ticaret sitelerinde kargo süreci yorucu bir süreçtir. Ürünlerinizi Amazon ve Hepsiburada’nın lojistiğinden yararlanarak gönderdiğinizde iade ve değişimleri de içeren tüm kargolama süreci bu siteler tarafından yönetilir. 

pazaryerlerinde satış
n11

6. Müşteri Hizmetleri

Müşteri güveni sağlanmasında satış sonrası hizmet önemli rol oynar. Pazaryerlerine anında erişim sağlanır ve sizin adınıza müşterilerle ilgilenir. İade, ürün ve ödeme ile ilgili soruları cevaplar.

metin içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu
Trendyol

7. Sorunsuz Altyapı

E-ticaret sitelerindeki teknik sorunları çözmek için çok fazla zaman ve para harcanır. Ayrıca belirli dönemlerde yapılan kampanyalardan dolayı oluşacak trafiği karşılamak için ekstra sunucu kapasitesine ihtiyaç duyulur. Amazon ve Hepsiburada gibi büyük pazaryerlerinde çok az teknik sorunla karşılaşılır ve her zaman fazla trafiği kaldırabilecek kapasiteye sahiplerdir.

8. Global Satış

E-ticaret sitelerinde yurt dışına satış yapmak kargo masraflarından dolayı çok maliyetli olabilir. Pazaryerleri anlaşmalı olduğu kargo firmalarıyla size daha uygun fiyatlar çıkarabilir. Yurt dışına satış yapmanın bir diğer zorluğu da dil faktörüdür. Pazaryerleri size dil konusunda da destek olarak zaman ve para açısından işlerinizi kolaylaştırır.

metin içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu
Hepsiburada

Pazaryerlerinde Satış Yapmanın Dezavantajları

Pazaryerlerinde satış yapmanın bir takım önemli faydaları vardır, ancak dikkate alınması gerekebilecek potansiyel dezavantajlar da bulunur:

1. Yüksek Rekabet

Müşteriler satın alma işleminden önce birçok satıcının ürününü incelediğinden pazaryeri satışlarında sürekli rakiplerle karşı karşıya kalırsınız. Çünkü rekabetçi bir pazar vardır ve müşterilerin dikkatini çekmek için fiyatları sürekli değiştirirler. Bu yüzden fiyatlarınızı sürekli gözden geçirmeli ve değişikliklere uyum sağlamalısınız.

2. Marka İmajı

Pazarlerinde binlerce satıcı bulunduğundan müşteriler aldıkları ürünün hangi markadan ya da satıcıdan olduğunu anlamayabilir. Çünkü onlar için önemli olan ihtiyaçlarını karşılayan ürüne uygun fiyatta ulaşmaktır.

3. Pazaryerlerinde Satış Kuralları

Pazaryerleri satışlarında platformların kurallarına uymanız gerekir. Ürün içeriği, gönderim ve listeleme yapma gibi konulardaki şartlara uymalısınız. Bu da sizi bazı satış ücretleriyle karşı karşıya bırakır.

4. Pazaryerlerinde Satış ve Ödeme Süreci

E-ticaret sitesinde satış yaparken ödeme anında alınır ve hesabınıza anında yatar. Pazaryerlerinde satış yaparken ödeme hemen sizin hesabınıza geçmez. Sipariş sonrası önce ödeme pazaryeri tarafından alınır, kesintiler yapılır ve satıcıya aktarılır. Bu işlemler birkaç gün ya da birkaç hafta sürebilir. 

metin içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu
Trendyol

Operasyonlarını yönetmek için sürekli bir para akışına ihtiyaç duyan şirketler için geç gelen ödemeler sorun olabilir. 

5. Pazaryeri Müşterisi

Pazaryerlerinde çok fazla sayıda müşteriye ulaşabilirsiniz, fakat bu müşterilerin datasından yararlanamazsınız. Aslında onlar sizin müşteriniz değil pazaryerinin müşterisidir. Bu yüzden müşterilerle ilgili bir analiz yapmanız mümkün değildir.

Sonuç

Online pazaryerlerinde satış yapmanın işletmeniz için doğru olup olmadığına karar vermek için artıları ve eksileri tartmak çok önemlidir. Benzersiz ürünlere, çok sayıda stoğa ve çok fazla gelen siparişleri karşılama kapasitesine sahipseniz pazaryerlerinde satış yapmak sizin için sorun olmayacaktır. Ancak; stok, depolama ve sipariş gönderimi kapasiteniz yeterli değilse pazaryerinde satış yapmayı bir kez daha düşünmeniz gerekir.

Benzer Yazılar