Ana Sayfa » ONLINE PAZARYERİ » Trendyol Platformu ve Mağaza Açma

Trendyol Platformu ve Mağaza Açma

yazan: E-ticarete Dair
Trendyol

Türkiye’nin lider pazaryeri platformu olan Trendyol 2010 yılından bu yana günlük milyonlarca müşteri trafiği ile ayakkabıdan çantaya, kozmetikten elektroniğe, oyuncaktan hızlı tüketim ürünlerine kadar her çeşit kategoriye ev sahipliği yapıyor. 2022 yılındaki aktif müşteri sayısı 30 milyon ve bünyesinde 1.6 milyon bireysel satıcı bulunuyor.

Neden Trendyol?

Trendyol’da satıcı olmanın birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlar:

Güçlü Kadınlar Programı

Kadın Kobi Destek Programı ile %80 komisyon desteği, vade avantajı, site ve uygulama içinde reklam gibi avantajlar sağlanarak kadın girişimciler destekleniyor.

Yükselen Yıldızlar Programı

İşinde yüksek potansiyele sahip yeni iş ortakları Yükselen Yıldızlar Programı’na alınarak ödül tanımlamaları yapılıyor. Ödül için iş ortaklarına ciro, satıcı puanı ve ürün gönderimi ile ilgili hedefler konuluyor. Hedefler gerçekleştiğinde eğitim, danışmanlık, komisyon indirimleri ve reklam desteği gibi ödüller veriliyor.

Çözüm Ortağı

Satıcı olan iş ortaklarına operasyonel, finansal, ticari, sosyal çözümler ile e-ticaret ve dijital pazarlama çözümleri sunuluyor.

Ücretlendirme

Sadece online başvuru yaparak Trendyol satıcısı olabilirsiniz. Herhangi bir ek ücret istenmez.

Trendyol Komisyon Oranları

Kategori Komisyon Oranları:

 • Aksesuar %11 -%25
 • Çocuk Kategorisi %8 – %23
 • Elektronik %6- %25
 • Ev ve Yaşam %5 – %25
 • Giyim %17 – %20
 • Kozmetik ve Kişisel Bakım %5 – %17
 • Spor Ürünleri %8 – %10
 • Süper Market %12 – %15

Trendyol Komisyon Desteği

Başvuru tarihinden sonra 7 gün içinde satışa başlayan satıcılara 1 ay boyunca %40, 8-15 gün içinde satışa başlayan satıcılara 1 ay boyunca %30 özel komisyon indirimleri uygulanmaktadır.

Trendyol Reklam Paketleri

Reklam Paketleri kullanmak, ürünlerinizin arama sonuçlarında öne çıkmasına yardımcı olarak sayfanıza yapılan ziyaretleri artırır ve ürünlerinizin daha fazla ortaya çıkmasını sağlar.

Facebook / Instagram Reklamı (CPAS)

Facebook / Instagram Reklamları (CPAS), Yeniden Hedefleme Reklam Modeli mantığıyla çalışır. Trendyol’daki ürünlerinizi ziyaret eden, favorileyen, sepete ekleyen ve satın alan kullanıcılara yeniden ulaşmanızı sağlar. Bu reklam modelini kullanabilmek için son 30 günde 100’den fazla siparişin ve bu siparişlerin ortalama sepet tutarının 30 TL ve üzeri olması gerekmektedir.

Trendyol İçi Ürün Reklamı

Trendyol’daki ürünlerinizden öne çıkarmak istediklerinizi belirleyerek bu ürünlere Trendyol platformunda reklam verebilirsiniz. Reklam verdiğiniz ürünler ürün listeleme sayfalarında ve önerilerde “Sponsorlu Ürün” etiketi ile ön plana çıkarılır.

Komisyonlu Influencer Reklamı

Komisyonlu Influencer Reklamı, Trendyol’daki ürünlerinizin ve markanızın influencerlar tarafından duyurulmasına olanak sağlayan bir reklam modelidir. Anlaştığınız influencerlar kendi hedef kitlesine uygun ürünlerinizi ya da mağazanızı ekran görüntüsü olarak hazırlar ve paylaşır. Ürün satışı oldukça belirleyeceğiniz komisyon oranında ödeme yapılır.

Mağaza Reklamı

Mağaza Reklamı modeli ile reklamınız, belirlediğiniz kelimeleri arayan kullanıcılara Trendyol arama sayfalarının üst kısmında mağaza bilgileriniz ve seçtiğiniz ürünlerle birlikte “Sponsorlu” etiketiyle yayınlanır.

Trendyol Satıcısı Olmak İçin Gerekenler

Trendyol satıcısı olmak için;

 • Trendyol’da satıcı olabilmeniz için anonim, limited, şahıs veya diğer şirket tiplerinde bir kuruluşunuzun olması gerekmektedir.
 • Vergi mükellefi olmanız gerekmektedir. Vergi mükellefi, kimin vergilendirileceğinin kişi unsurudur. Vergi Usul Kanunu’nun 8. maddesinde yer alan bilgilere göre üzerine vergi borcu yüklenen gerçek ve tüzel kişiler, vergi mükellefi anlamına gelmektedir.
 • Online platformda satılabilecek ürün stoğuna sahip olmanız gerekmektedir.
 • Satış operasyonunu sürdürecek kapasiteye sahip olmanız gerekmektedir.

Trendyol Başvurusu

Trendyol satıcısı olmak ve mağaza açmak için anonim, limited veya şahıs şirket tipinde bir kuruluşunuzun olması gerekmektedir. Şirket bilgileriniz bulunuyorsa buradaki formu doldurarak trendyol satıcısı olmak için başvuru yapabilirsiniz.

Formu doldurup ‘Devam Et’ butonuna bastığınızda bu forma girmiş olduğunuz telefon numarasına SMS ile bir doğrulama kodu gönderilecek. Gelen kodu ekranda ilgili yere girip ‘Kodu Onayla’ butonuna tıklayın. Çıkan sayfada gerekli maddeleri işaretledikten sonra “Başvuruyu Tamamla & Şifre Al” butonuna basın ve şifre oluşturma işlemlerinizi tamamlayın.

Bilgi ve Belge Girişi

Şifre işlemleri ardından tekrar satıcı paneline yönlendirildiğinizde 3 adımlık sözleşme oluşturma bilgilerini doldurmalısınız.

1. Adım: Şirket Bilgileri

 • Mağaza Adı: Trendyol.com’da müşterilere gösterilecek satıcı adınızı oluşturun.
 • Şirket Türü: Daha önceden bu bilgiyi formda doldurduğunuz için dolu gelecek.
 • Kep Adresi: Kayıtlı Elektronik Posta bilginizi girin.
 • Fatura Türü: Fatura türünü seçin.
 • Mersis No: Merkezi Sicil Kayıt Sistemi numaranızı girin.
 • IBAN Numarası: Trendyol satışlarınıza ait ödemelerinizin yapılmasını istediğiniz şirketinize ait IBAN numarasını girin.

‘Kaydet & Devam Et’ butonuna tıkladıktan sonra aşağıdaki adıma geçin.

2. Adım: Operasyon & İletişim

Bu adımda aşağıdaki 3 bilgiyi doğru ve eksiksiz olarak doldurmalısınız:

 1. Operasyon Bilgileri: Kargo şirketini seçim.
 2. Adres Bilgileri: Fatura Adresi, İade Depo Adresi ve Sevkiyat Depo Adresi bilgilerini girin.
 3. İletişim Bilgileri: Finans Sorumlusu, Müşteri Hizmetleri ve Operasyon Sorumlusuna ait Adı Soyadı, E-Mail Adresi, Telefon Numarası bilgilerini doldurun.

‘Kaydet & Devam Et’ butonuna tıkladıktan sonra aşağıdaki adıma geçin.

3. Adım: Sözleşme Onayı

Bu adımda sözleşmeniz oluşturulmuş olacak. ‘Satıcı Sözleşmesini İndir ve Oku’ butonuna tıklayarak sözleşmeyi indirebilir ve inceleyebilirsiniz. Sözleşmeyi onaylıyorsanız butonun altındaki kutucukları işaretleyin ve ‘Başvuruyu Tamamla’ butonunu tıklayın.

Başvuruyu tamamladıktan sonra 10 iş günü içerisinde ıslak imzalı sözleşmenin aslını ve imza beyannamesinin/sirküsünün fotokopisini kargo ile aşağıdaki adrese gönderin:

 • PTT Kargo ile Trendyol Ödemeli: 804173504 alıcı koduyla vererek Hobim firmasına gönderim
 • Diğer kargo firmaları ile Gönderici Ödemeli: Hobim Operasyon Merkezi Adres: Velimeşe Organize Sanayi Bölgesi Mahallesi 132. Sokak No:1/1, 59860, Ergene / Çorlu / Tekirdağ

Platform Eğitimi

Trendyol akademiden yüzlerce içerik, canlı yayın ve özel etkinliğe ulaşabilirsiniz.

Kargo

Daha geniş bir bölgede hizmet verebilmek için Trendyol Express Teslimat Noktası sistemi kullanılmaktadır. Teslim alma ağını genişletmek adına kargolarınızı bırakabildiğiniz Trendyol Express anlaşmalı noktaları belirlenmiştir. Satıcıların teslimat noktalarına bıraktıkları kargolar bu noktalardan müşterilere gönderilir.

Sonuç

Çok fazla ürün çeşitliliği sunan milyonlarca satıcıya sahip ve satıcılara başka hiçbir pazarda bulamayacağınız ürünleri satma fırsatı veren Trendyol Türkiye’deki en hızlı büyüyen e-ticaret platformlarından biridir. Sık alışveriş yapan ve sadık müşterilerden oluşan yerleşik bir hedef kitleye sahiptir. E-ticaret sitenizin Trendyol’daki potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için kitle analizi yapmalı ve sabırlı olmalısınız.

Benzer Yazılar