Ana Sayfa » TEDARİK ve KARGOLAMA » Kargo Maliyetleri Nasıl Düşürülür?

Kargo Maliyetleri Nasıl Düşürülür?

yazan: E-ticarete Dair
kargo maliyetleri

Kargo maliyetleri, her e-ticaret firmasının önemsediği konulardan biridir. Son yıllarda e-ticaret sektörüne talep büyük ölçüde arttığından kargo şirketleri de depolama alanı gibi faktörlerden dolayı ücretlerini yıllık değiştirmeleri gerekiyor. Bu yüzden, küçük firmaların da büyük firmaların da kendileri ve müşterileri için kargo maliyetleri üzerine yıllık stratejiler yürütmesi gerekir. Stratejik planlama gönderim süreçlerinizi analiz etmeyi, optimizasyon fırsatlarını belirlemeyi ve iş hedeflerinizle uyumlu bir gönderim stratejisi uygulamayı içerir.

Kargo Maliyetleri Nasıl Oluşur?

Kargo maliyetleri, bir müşterinin satın aldığı ürünleri göndermek için ortaya çıkan maliyetlerdir.

Kargo Maliyetleri Nelerdir:

  • Kutular, paketler, bantlar ve etiketler
  • İş gücü
  • Kargo firması maliyetleri

Web sitenizdeki kargo maliyetlerini belirlemeli ve müşterilerinizden alacağınız ücreti sitenizde göstermelisiniz.

Kargo Maliyetleri Nasıl Düşürülür?

Kargo maliyetleri, sitenizdeki ziyaretçilerin satın alma davranışlarını etkiler. Ziyaretçiler, sepet sayfasında kargo ücreti gibi ekstra maliyetlerin çok yüksek olmasından sepetini terk edebilir. Kargo maliyetlerini azaltmak, işletmelerin müşterilerine kusursuz bir alışveriş deneyimi sunması ve kâr marjlarını artırması açısından çok önemlidir. 

Kargo maliyetlerinin nasıl düşürüleceğine aşağıdaki maddelerden ulaşabilirsiniz:

1. Paketlerin ağırlığını azaltın

Müşterilere paketleme yaparken ağırlık eşittir paradır. Paketin ağırlığı ne kadar fazlaysa kargo maliyeti de o kadar fazla olacaktır. Paket başına fiyat küçük bir oranda artsa da yüzlerce paket için düşünüldüğünde durum değişecektir. Hafif paketler kullanmak kargo maliyetlerini düşürmek ve kâr marjlarını artırmak için etkili bir yol olacaktır. Ürünlerinize en uygun koliyi kullanmalı ve gereksiz büyük hacimli paketlemeden kaçınmalısınız.

2. Kargo şirketlerinin verdiği kolileri kullanın

Kargo maliyetlerinin azaltmanın en iyi yollarıdan biri sadece kargo firmanız tarafından sağlanan kutuları ve ambalajları kullanmaktır. Ücretsiz ya da küçük fiyatlarla sunulan bu kutuları kullanmanız sizi büyük ölçüde koli masrafından kurtaracaktır.

3. Birden fazla kargo şirketiyle çalışın

E-ticaret firmaları genellikle anlaştıkları ilk kargo firmasıyla devam eder. Paketlerinizin boyut ya da ağırlığı ve teslimat bölgeleri gibi faktörleri düşünerek farklı kargo firmalarıyla görüşüp indirim isteyebilir ya da kampanyalarından yararlanabilirsiniz. Kargo firmaları hacminizi artırmak için size düşük fiyatlar sunmayı kabul edecektir. 

4. Adres doğruluğu sağlayın

Paketleriniz teslim edilmediği zaman size maliyet olarak dönüş sağlayacaktır. Hem iade ücreti hem de tekrar gönderim ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz. Aynı zamanda bu sorun müşteri hizmetleri bölümüne de yansıyacak ve ekstra zaman ayırmak zorunda kalacaklar.

Küçük bir detay gibi görünen adres doğruluğu özellikle çoklu sipariş aldığınız dönemlerde büyük problemlere yol açabilir. Apartman adı, bina numarası, sokak adı ve telefon numarası gibi bilgiler mevcut olmadığında ya da hatalı olduğunda paket başına maliyet olarak size dönüşü olacaktır. Kullanıcıların adres bilgilerini alırken manuel doldurmadan oluşacak hataları önlemek için adres alanında il, ilçe, mahalle gibi alanları seçimli ve zorunlu hale getirebilirsiniz.

5. Sabit oranlı kargo kullanın

Sabit oranlı kargo, paketin ağırlığı ve boyutu ne olursa olsun sabit bir kargo oranı kullanılmasıdır. Sabit oranlı kargonun en önemli faydası değişken maliyetleri sabit maliyetlere dönüştürmektir. Bu şekilde bir siparişte 20 paket bile yapsanız önceden kargonun ne tutacağını tahmin edebilirsiniz.

6. Mağazadan teslimat seçeneğini sunun

Kargo maliyetlerini düşürmenin yollarından biri de mağazadan teslimat seçeneğidir. Müşterileriniz online olarak sipariş verdikten sonra ürünlerini mağazanızdan teslim almalarını isteyebilirsiniz.

Sonuç

Yukarıdaki stratejileri uygulamak kargo maliyetlerinizin büyük ölçüde azalmasına yardımcı olacak ve siz de e-ticaret sitenizin büyümesine daha çok odaklanabileceksiniz. E-ticaret şirketiniz için, sipariş karşılama maliyetlerini ne kadar düşük tutarsanız o kadar fazla kâr elde edersiniz. Öncelikle firmanızın kargo stratejilerini belirlemeli ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda firmanız için en uygun kararları vermelisiniz. Kargo maliyetleri değişkendir ve sizin zaman zaman bu maliyetleri değerlendirmeniz gerekir. Kargo maliyetleriniz azaldıkça firmanızın kârlılığı artacaktır. 

Benzer Yazılar