Ana Sayfa » TEDARİK ve KARGOLAMA » Kargo Stratejisi Nasıl Belirlenir ve Neden Önemlidir?

Kargo Stratejisi Nasıl Belirlenir ve Neden Önemlidir?

yazan: E-ticarete Dair
kargo stratejisi nasıl belirlenir

Etkili bir kargo stratejisi oluşturmak e-ticaret sitelerinin büyümesini sağlayan önemli adımlardan biridir. Her sipariş için toplama, paketleme ve gönderim işlemlerini doğru bir şekilde yapsanız da kargo firmanızın gönderileri zamanında ve zarar vermeden teslimat yaptığından emin olmanız lazım. Gönderim hızı öncelikli olarak taşıyıcı firmadan etkilense de, doğru gönderim fiyatları ve seçeneklerini sunmak satışlarınızı artırmanıza ve müşteri taleplerini karşılamanıza yardımcı olabilir.

Kargo Stratejisi Nedir?

Kargo stratejisi, ürünlerinizi bulunduğu yerden müşteriye kargo seçenekleri, maliyetleri ve gönderim hızı gibi unsurları içeren ulaştırma yönteminizi belirler. Başarılı bir e-ticaret sitesi için kargo stratejisi belirlenmelidir. İyi bir e-ticaret kargo stratejisi, rakiplerinizden öne çıkmanıza ve müşterilerinizi memnun etmenize yardımcı olabilir. Belirli bir stratejiniz olmazsa müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılayamayabilirsiniz ve bu da işletmenizin kârlılığını olumsuz etkileyebilir.

Neden Kargo Stratejisi Oluşturulur?

Müşterileriniz sitenizden alışveriş yaparken önce istediği fiyattaki ürünü beğenir ve sonrasında sepete atar. Ödeme sayfasına gittiğinde fiyat kargodan dolayı biraz artarsa müşteri buna rağmen alışverişine devam eder ya da siteden ayrılır.  Beklenmedik kargo ücretleri, müşterilerin sepet terk etmesinin başlıca sebeplerinden biridir. Kargoyu sadece gider olarak düşünmeyin. Web sitenizi bütün olarak düşündüğünüzde kargo birçok yönden alışveriş döngüsünü etkiler. 

Neden doğru bir kargo stratejisi oluşturmalısınız?

Satışların Artması: Müşteriler alışverişlerini yaparken tüm kargo fiyatları ve seçeneklerine kolay bir şekilde ulaştığında kendilerini güvende hissederler.

Ortalama Sipariş Sayısının Artması: Kargo ile ilgili kampanyalar ve indirimler müşterilerinizi alışveriş yapmaya ikna eder ve ortalama sipariş sayınız hızla artmaya başlar. Kısa bir süreliğine ya da belirli ürünlerde geçerli kargo bedava kampanyası gibi fırsatlar oluşturabilirsiniz.

Müşteri Memnuniyetinin Artması: Kargo stratejisi ile ilgili tüm beklentileri açık bir şekilde belirtirseniz müşterilerinizin olumlu bir alışveriş deneyimi yaşamasını sağlarsınız. Kargo yoğunluğu ve teslimat zamanının uzaması gibi durumları müşterilerinize mutlaka anlatmalısınız.

Hedef Kitleyi Büyütmek: Yeni bölgeler için kargo hizmeti vermek ya da mağazadan teslim al gibi alternatifleri müşterilerinize sunarak hedef kitlenin büyümesini sağlarsınız.

Kargo Stratejisi Nelerden Etkilenir?

Kargo stratejinizin başarısını çeşitli faktörler etkiler. Bunlar, seçtiğiniz kargo firmalarının ürünlerinizi nasıl paketlediğini ve ne kadar sürede gönderdiğini içerir. Bu faktörlerin sonucunda farklı maliyetler ortaya çıkar. Önemli olan müşterinin ne kadar ödemek zorunda kalacağı ve bunun işletmenizin kârlılığını nasıl etkileyeceğidir. Sepet sayfasında göstereceğiniz kargo fiyatları ve yöntemlerini düzenlemeden önce kargo maliyetlerinin nasıl hesaplandığını anlamanız gerekir.

Kargo maliyetleri aşağıdaki maddelere göre hesaplanır:

1. Ürün Boyut ve Ağırlığı

Kargo ücreti hesaplama işleminde ilk ve en önemli etken gönderinin boyutu ve  ağırlığıdır.  Kargo firmalarının kendilerine ait kuralları ya da hesaplama yöntemleri olsa da hepsi boyut ve ağırlık üzerinden kargo maliyetini hesaplar. Gönderi ne kadar ağırsa kargo ücreti o kadar fazla olurken, ne kadar hafif bir gönderim yapılırsa gönderi fiyatı da o kadar düşük olur.  Bu durumda ağır ve büyük paketler size her zaman fazla maliyetli olacaktır. 

Gönderilerin ağırlığı hesaplanırken tartı üzerindeki ağırlığı ve hacimsel ağırlığı (desi) baz alınır. Hacimsel ağırlık formülü kullanılarak desi hesaplaması yapılır. Bu formül;   

(En X Boy X Yükseklik) / 3000

2. Kargo Bölgeleri

Kargo bölgeleri, ürün boyut ve ağırlığı kadar önemlidir. Kargo firmaları alım yaptıkları noktadan teslimat yaptıkları noktaya kadar olan uzaklığın kilometre cinsinden değerine göre fiyatı hesaplar. 

3. Kargo Süresi

Gönderinin kargoya verilme ve teslimat zamanı fiyatlandırmayı büyük ölçüde değiştirir. Standart teslimatta, gönderiler 3-5 iş günü içinde temin edilerek kargoya verilir ve en uygun fiyatlandırma yapılır. Standart teslimat haricinde aynı gün teslimat, ertesi gün teslimat ve ekspres kargo gibi seçenekler bulunur. Bu seçeneklerin hem firmaya hem müşteriye maliyeti olacaktır.

4. Kargo Yoğunluğu

Gönderi yoğunluğunuz ne kadar fazla ise kargo firmalarıyla indirimli anlaşma yapmanız o kadar kolaylaşacaktır.

Kargo Stratejisi Seçenekleri

Web sitesi üzerinde müşterilere kargo ücretlerini nasıl göstereceğiniz oldukça önemlidir. Müşterilerin kargo ücreti ödeyip ödemeyeceğini ya da ne kadar ödeyeceklerini belirlemeniz gerekir.

E-ticaret siteniz için neyin önemli olduğuna karar verirken dikkate almanız gereken dört kargo stratejisini burada bulabilirsiniz:

1. Ücretsiz Kargo

Ücretsiz kargo en kolay stratejidir ve oldukça popülerdir. 

Ücretsiz kargonun faydaları:

  • Müşterilere açıklaması kolaydır.
  • Müşterilerin beklentilerini karşılar.
  • Dönüşüm oranlarını artırır.

Ücretsiz kargo, müşterilerinize ücretsizdir fakat size ücretsiz olmayacaktır. Kargo firmalarına kargo ücretlerini ödersiniz ve bu kargo ücretlerini aldığınız siparişlerle karşılamanız gerekir. Ücretsiz kargo seçeneğini, kargo ücretlerini karşılayacak kadar satış yapıp hala hedeflediğiniz kârlılığa ulaşabiliyorsanız tercih etmelisiniz. Ağırlığı fazla olan ürünleri ücretsiz kargoya dahil etmeyerek de kargo ücretlerini karşılayabilirsiniz.

kargo stratejisi

Vans, tüm siparişler için ücretsiz kargo seçeneği sunuyor.

2. Sabit Kargo Ücreti

Ücretsiz kargo maliyetlerini karşılamayacak firmalar için sabit kargo ücreti sunulması etkili bir kargo seçeneğidir. Ürünleriniz ağırlık olarak fazlaysa, sabit ücretli gönderim güzel bir seçenek olabilir. Sabit kargo ücreti, sepet tutarına bakılmaksızın sabit bir fiyatla belirlenir. Bu fiyatı bir paketin gönderiminin ortalama maliyetini düşünerek belirlemelisiniz.

kargo stratejisi

Hotiç, tüm siparişler için sabit bir kargo ücreti talep ediyor.

3. Hızlı Kargo Ücreti

Hızlı kargo seçeneğinde aynı gün teslim ve ertesi gün teslim gibi kargo seçenekleri ekstra kargo ücreti ile müşterilere sunulur.

kargo stratejisi

MediaMarkt, ek kargo ücreti talep ederek aynı gün teslimat hizmeti sunuyor.

4. Mağazadan Teslim

Mağazadan teslim seçeneği, fiziksel mağazası olan e-ticaret siteleri için popüler ve uygun maliyetli bir yöntemdir. Müşteriler online sipariş verdikten sonra ürünlerini mağazadan teslim almalarına olanak tanır. Bu seçenek müşterilere ücretsiz olarak sunulur, çünkü firmalar bunun sonucunda herhangi bir kargo ücreti ödemez. 

Mağazadan teslim seçeneği, fiziki mağazalarınızda yoğunluk yaşanmasına sebep olabilir. Ağırlığı fazla olan siparişlerin teslimatı mağazadan yapılarak maliyetlerinizi azaltabilirsiniz.

Ayakkabı Dünyası’nın ” Tıkla Gel Al ” seçeneği ile siparişinizi, tercih ettiğiniz mağazadan ücretsiz teslim alabiliyorsunuz.

Sonuç

E-ticaret sitenizde piyasadaki en uygun fiyattaki ürünü sunabilir ve web siteniz en iyi tasarıma sahip olabilir. Ancak kargo stratejiniz doğru değilse müşterileriniz muhtemelen alışveriş sepetini bırakıp başka web sitesi arayışına girecektir. Kargo stratejinizi belirlerken düşük maliyet ve müşteri deneyimine odaklanmalısınız. Stratejinizi doğru bir şekilde oluşturduğunuzda rakiplerinize göre daha avantajlı durumda olursunuz.

Etkili bir kargo stratejisi tamamen e-ticaret sitenizin ve müşterilerinizin ihtiyaçlarını dengelemekle ilgilidir. Her bir ürününüz için kargo masraflarını düşünün, ardından müşterilerinizi memnun ederken para kaybetmeden gönderim yapmanın en iyi yolunu belirleyin. Hedef kitleniz hakkında daha fazla şey öğrendikçe stratejilerinizi değiştirebilirsiniz.

Benzer Yazılar