Ana Sayfa » TEDARİK ve KARGOLAMA » Ücretsiz Kargo Duyurusunun Satışlara Etkisi

Ücretsiz Kargo Duyurusunun Satışlara Etkisi

yazan: E-ticarete Dair
ücretsiz kargo

Ücretsiz kargo seçeneği, e-ticaret kargo stratejisi oluşturmada önemli bir etkendir ve aynı zamanda güçlü bir pazarlama aracıdır. Eğer web sitenizde ücretsiz kargo seçeneği bulunuyorsa bunun iletişimini tüm kanallardan yapmanız gerekir. Web sitenizin ücretsiz kargo seçeneğini çeşitli platformlarda takipçilerinize duyurmanızın satın almaya büyük katkısı olacaktır.

Ücretsiz Kargo Nedir?

Ücretsiz kargo, müşterilerin online alışveriş yaparken kargo ile ilgili ekstra herhangi bir ücret ödememesidir. Ücretsiz kargoyu e-ticaret sitenize eklediğinizde dönüşümler artar ve sepet terk etme oranları azalır. Ek maliyetleri karşılamak için ürün fiyatınızı artırabilir veya kâr marjınızın bir kısmından fedakarlık edebilirsiniz.

Kargonun ücretsiz olması müşteriler için oldukça caziptir. Alışveriş yaparken sadece aldıkları ürünün fiyatını ödemek onları mutlu edecektir.

Ücretsiz Kargo Nasıl Duyurulur?

Web sitenizdeki ücretsiz kargo hizmetini aşağıdaki maddeleri uygulayarak müşterilerinize duyurabilirsiniz.

1. Meta Etiket ve Açıklaması

Kullanıcılar genellikle bir ürün almaya karar vermeden önce aramaya Google ile başlar. Arama motorlarına anahtar kelime artı ücretsiz kargo yazdığınızda üst sıralarda çıkmak için meta etiket ve açıklamalarınızı aşağıdaki Atasun örneği gibi düzenleyebilirsiniz. 

2. Google Ads İçerikleri

Google’da verilen reklam yöntemleri sitenize daha çok trafik ve daha çok satış yapmayı sağlar. Google Ads, sunmuş olduğunuz ürünlerinizle ilgili kelimeleri araştıran kişileri hedefleyen reklamcılık türüdür. Reklam içeriklerinizi oluştururken reklam başlığı ya da metnine ücretsiz kargoyu eklemeniz reklamlarınızın ilgi çekmesini sağlar.

3. E-mail Pazarlama

E-mail pazarlama, mevcut müşterilerinizi web sitenizdeki gelişmelerden ve fırsatlardan haberdar etmek için etkili bir yöntemdir. Ücretsiz kargoyu tanıtmak için e-mail pazarlama yönteminden yararlanabilirsiniz. Ücretsiz kargoyu bir e-mail kampanyası oluşturarak üyelerinizle paylaştığınızda onları bilgilendirerek sitenize yönlendirmiş olursunuz.

Mailing yaparken aşağıdaki Watsons örneği gibi konu başlığına kargo ile ilgili CTA ekleyerek üyelerinizin dikkatini çekebilirsiniz.

Ücretsiz kargo mail başlıkları:

Yüzlerce Üründe Kargo Bedava

Kargo Bedava!

Türkiye’nin Her Yerine Tüm Siparişlerinizde Kargo Bedava

Türkiye’nin Her Yerine Kargo Ücretsiz

Tüm Siparişlerde Kargo Bedava

Tüm Ürünlerde Kargo Bedava

Tüm Alışverişlerinizde Kargo Bedava

Sepete At, Kargo Bedava

Bütün Siparişlerinizde Tüm Türkiye Kargo Bedava

4. Sosyal Medya

Sosyal medya sayesinde takipçilerinize istediğiniz duyuruyu yapabilirsiniz. Web sitenizdeki kargo fırsatını takipçilerinize sosyal medya ile duyurduğunuzda takipçilerinizin bu fırsatı kendi arkadaşlarıyla da paylaşmasını sağlarsınız.

5. Ana Sayfada Ücretsiz Kargo Bannerı

Web sitenizin ana sayfasının en üzerinde banner olması bedava kargo fırsatını göstermek için etkili bir yoldur. Bu şekilde hem mevcut müşterilerinizin hem de sitenize ilk defa gelen ziyaretçilerin dikkatini çekersiniz.

Banner üzerindeki mesaj, ziyaretçilerin banner üzerine tıklama ihtiyacı duymaması için çok açık ve net olmalıdır. Ücretsiz kargonun tüm ürünlerde mi ya da belli bir sepet tutarı üzerine mi uygulanacağı anlaşılır olmalıdır.

6. Ürün Sayfası

Sitenize gelen ziyaretçiler ana sayfadaki kargo bannerına dikkat etmeyebilirler ya da google aramalarından direkt ürün sayfasına gelebilirler. Bu yüzden ziyaretçilere ürün sayfasında ücretsiz kargodan bahsetmek faydalı olacaktır.

7. Sepet Sayfası

Kargonun ücretli olması sebebiyle sepette ürün bırakan müşteri sayısı oldukça fazladır. Kargoya dair ücret ödenmeyeceği bilgisini sepet onaylanmadan önce göstermeniz bu nedenle önemlidir. Sepet sayfasında kargonun ücretsiz olduğunuz göstermeniz kullanıcıların alışverişlerini tamamlamadan siteden çıkmasını önler.

Sonuç

Müşteriler alışverişlerinde kargoya ücret ödemek istemezler. Ücretsiz kargoyu müşterileriniz için motive edici unsur olarak kullanmanız kısa sürede satışların artmasına yardımcı olur. Bu stratejinin etkili olması için yukarıdaki maddeleri uygulayarak hedef kitlenize kargo fırsatını duyurmanız gerekir.

Ücretsiz kargonun duyurusunu yaptığınızda;

  • Web sitenizin ziyaretçileri daha az para harcar.
  • Sitenizden alışveriş yapmak isteyen kullanıcılar ödeme sayfasında herhangi bir sürprizle karşılaşmaz.
  • Sitenize gelen ziyaretçileri müşteriye çevirme oranınız artar.
  • Rakiplerinize göre daha avantajlı olursunuz.

Benzer Yazılar