Ana Sayfa » WEB SİTE YÖNETİMİ » Ana Sayfa Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Ana Sayfa Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

yazan: E-ticarete Dair
ana sayfa tasarımı

Ana sayfa tasarımı, sitenizden ayrılan kullanıcıların markanız ve ürünlerinizle ilgili iyi ya da kötü bir izlenime sahip olmasını belirler. Ana sayfa tasarımı yalnızca ziyaretçinin bir marka hakkındaki ilk izlenimi değil aynı zamanda web sitesinde dolaştıkları süre boyunca genellikle sitenin en sık görecekleri kısmıdır. Bu yüzden etkili bir ana sayfa tasarımı e-ticaret siteleri için çok önemlidir. Ana sayfa tasarımı, sizin müşteriye kim olduğunuzu anlatmanızı ve müşterilerin size güven duymasını sağlar.

Ana Sayfa Tasarımı Nedir?

Her web sitesinin bir açılış sayfası yani ana sayfası vardır. Ana sayfa, web sitesinin giriş sayfasıdır ve kullanıcıların web sitenizin URL adresini yazdıklarında ulaştıkları sayfadır. Ana sayfa üzerinden kullanıcılar web sitesinin diğer bölümlerine gidebilirler. Ayrıca, kullanıcıların site içerisinde kaybolduğunu düşündüğünde dönecekleri yer ana sayfadır. Ana sayfa tasarımı ise ana sayfanın renkleri, tasarımı, görselleri ve düzeni gibi unsurlardan oluşur. 

Ana sayfa tasarımı sadece estetik açıdan fayda sağlamaz. Daha çok ziyaretçilerin ana sayfa üzerinden diğer sayfalar arasında kolaylıkla gezinebilmesi ile ilgilidir. Bu yüzden, hedef kitlenizin ana sayfanızda hangi unsurları istediğini anlamanız gerekir. 

Ana Sayfa Tasarımı Neden Önemlidir?

Kullanıcılar arama sonuçlarında web sitenize ulaşırlar ve ilk karşılaştıkları yer genelde ana sayfa olur. Zamanı kısıtlı ve alışveriş yapılacak online platform alternatifi çok fazla olan kullanıcıların bir siteyle ilgili ilk düşüncesi ana sayfada ortaya çıkar. Bu yüzden ana sayfa tasarımının mümkün olduğunca ilgi çekici görünmesini sağlamak inanılmaz derecede önemlidir.

Dönüşüm oranını artırmak için açılış sayfasının kullanıcıları çekmesi gerekir. İyi bir ana sayfa tasarımının faydaları nelerdir:

Müşteri Güveni: Ana sayfanız sizin kim olduğunuzu ve ne sattığınızı anlatıyorsa müşteriler doğru yerde olduğunu anlayacak ve sitenize güveni artacaktır.

Müşteri Deneyimi: Ana sayfa, müşteri alışveriş deneyiminin başladığı yerdir. Müşterinin ürün inceleme, satın alma ve siparişlerini kontrol etme gibi adımlarının yönlendirmesi ana sayfa üzerinden sağlanır.

Dönüşüm Oranı: Ana sayfa tasarımı hedef kitlenin davranış biçimine göre düzenlendiğinde kullanıcılar satın alma işlemine ulaşması kolaylaşacak ve dönüşüm oranlarını artıracaktır.

Ana Sayfa Tasarımı Nelerden Etkilenir?

Ana sayfa tasarımı her e-ticaret sitesi için farklı olabilir. Ancak en iyi web sitesi ana sayfası tasarımlarında olması gereken bazı ortak özellikler vardır.

Genel olarak ana sayfa tasarımında dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?

1. Ana Sayfa Tasarımı Renkleri

Ana sayfada ilk dikkat çeken unsurlardan biri renktir. Renk, hem marka imajı için önemli bir unsur hem de ziyaretçilerle etkileşim kurmanın güçlü bir yoludur. Ana sayfada kullanılan renkler kullanıcıların ilgisini çekmede ve onları daha uzun süre sitede kalmasında önemli bir rol oynar. Yazıların kolaylıkla okunması ve önemli bilgilerin dikkat çekebilmesi sitede kullanılan renklerle ilgilidir. Markanızı en iyi yansıtan ve sitenin genel görünümüyle uyumlu bir renk şeması seçmelisiniz.

ana sayfa tasarımı

Kiehl’s sitesinin ana sayfasında oldukça basit siyah ve beyaz renkleri kullanılmış.

2. CTA

CTA kullanıcıya bir sonraki adımın ne olduğunu anlatır ve kullanıcıyı yönlendirir. Hareketli ana sayfalar, ziyaretçilerin “Hemen kaydolun!”, “Şimdi denemeye başlayın” ve “Hemen İnceleyin” gibi belirli bir harekete geçirici mesajla (CTA) aksiyon almasını sağlar.

Kullanıcılar, çok fazla görselin ve ürünün olduğu ana sayfada CTA leri kolaylıkla bulabilmeli ve bir sonraki adımın ne olduğunu anlamalıdır.

ana sayfa tasarımı

Arzum ana sayfasında görsel üzerinde kullanılan CTA, rengi ve görsel üzerindeki konumuyla kolayca fark ediliyor.

3. Site Hızı

Ana sayfa, mükemmel bir kullanıcı deneyimi için hızlı yüklenmelidir. Site hızı kullanıcıların markanıza olan algısını büyük ölçüde etkiler. Ana sayfanızın daha hızlı yüklenmesi, görünümü etkilemez ancak ziyaretçilerin tasarımınızdan daha hızlı keyif almasını sağlar. Siteniz açıldığında görsellerin hızlı bir şekilde yüklenmiş olduğundan emin olun.

4. Responsive (Uyumlu) Ana Sayfa Tasarımı

Ana sayfanıza gelen kullanıcılar farklı cihazlar kullanıyor olabilirler. Özellikle mobil erişimin artmasına bağlı olarak site trafiğinin büyük çoğunluğu mobil cihazlardan gelecektir. 

Web sitenizde daha iyi bir kullanıcı deneyimi için ana sayfanın mobil uyumlu olması ve içeriklerin optimize edilmesi gerekmektedir. Ziyaretçilerin kullandığı ekran boyutu ya da cihaz türü ne olursa olsun web sitenizin tasarımını bozmamak markanızın tutarlı kalmasını sağlayacaktır. Ana sayfanız herhangi bir cihazda düzgün çalışmazsa, birçok ziyaretçiyi kaybedersiniz.

5. Anlaşılır Navigasyon

Navigasyon tasarımı oldukça basit olmalıdır. Ne kadar basit olursa kullanıcıların site içerisinde dolaşımı o kadar kolay olur. Navigasyon seçeneklerinin çok fazla ve karışık olması kullanıcının gitmek istediği sayfalara ulaşmasını zorlaştırır.

Anlaşılır bir navigasyon aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır:

  • En önemli linkler önem sırasına göre soldan sağa verilmeli. 
  • Başlıklar kısa ve anlaşılır olmalı.
  • Ürün sayısı çok fazla ise ana menüye bağlı alt kategoriler oluşturulmalı.

ana sayfa tasarımı

Keramika’nın ana sayfasında alt kategorilerden oluşan basit bir navigasyon yer alıyor.

Mükemmel bir ana sayfa tasarımı, ziyaretçilerin sayfalar ve ekranlar arasında kolaylıkla hareket etmesine olanak tanır. Aynı zamanda, kullanıcıya her zaman nerede olduğunu bildirir. Web sitenizin unsurlarını kullanıcıların beklediği yere yerleştirin, böylece sitede çok oyalanmadan web sitenizin farklı bölümlerine hızla gidebilirler.

6. Ana Sayfa Tasarımı Görselleri

Kullanıcıların ana sayfanızda dikkatini ilk olarak görseller çeker. Ürünlerinizle ilgili ve kullanıcılara fayda sağlayacak görseller kullanabilirsiniz. Ana sayfanızın yüksek çözünürlükte ve markanıza uygun orijinal görsellere sahip olması gerekir, böylece siteniz rakiplerinize benzemez. Düşük kalitedeki görseller bulanık bir görüntüye sahip olabilir ve bu da kullanıcılar üzerinde oldukça olumsuz bir etkiye sebep olur.

Flormar, ana sayfasında görsel üzerine yazıların olduğu slidelar kullanmış.

7. Sepet 

E-ticaret sitelerinde ana sayfada kolaylıkla bulunması gereken önemli bölümlerden biri sepettir. Ana sayfadaki mini sepet, sepet sayfasına gitmeden ürün adı, fiyatı ve miktarı gibi önemli ayrıntıları içeren bir açılır penceredir. Bu bölüm genellikle sitenin sağ üst köşesinde olur.

Karaca’nın ana sayfadaki sepet bölümünde ürün bilgileri ve tutarları yer alıyor.

8. Arama Butonu

Arama butonu, ziyaretçilerin sitenizde aradıkları içeriği hızlı bir şekilde bulmaları için çok kullanışlıdır ve ürün aramalarında ziyaretçilere zaman kazandırır. Ana sayfanızın menüsünü tamamlar. Arama butonu site içerisinde kolayca bulunmalı, geniş ve basit yapıda olmalı.

D&R’ın ana sayfasındaki arama butonu

Sonuç

Kullanıcı dostu bir ana sayfa oluşturmak, ziyaretçilerinize rahat bir ortam sağlar ve web sitenizi keşfetmelerine yardımcı olur. Bu nedenle web siteniz için uygun bir ana sayfa oluşturmak önemlidir. Güçlü bir ana sayfa tasarımı, ziyaretçileri sunulan ürünleri keşfetmeye daha fazla zaman ayırmaya teşvik edebilir ve satın almaya ikna edebilir.

Tüm sitelerde doğru bir şekilde çalışacak ana sayfa tasarımı olmadığı için yaptığınız değişiklikleri sürekli test etmeniz gerekir. Kullanıcılarınızın ihtiyaçları ve yorumları ana sayfanızdaki yazıları, görselleri ve içeriğin doğru çalışıp çalışmayacağını belirler.

Benzer Yazılar