Ana Sayfa » WEB SİTE YÖNETİMİ » Pop-up Nedir ve Neden Kullanılır?

Pop-up Nedir ve Neden Kullanılır?

yazan: E-ticarete Dair
pop-up

Pop-up, e-ticaret sitelerindeki içerik ve ürünleri tanıtmak için kullanılan bir online reklamcılık ve dijital pazarlama stratejisidir. Dönüşüm oranını ve kullanıcı deneyimini artıran en iyi araçlardan biridir. Ne kadar sevildiği tartışılsa da pop-up’lar hem online kullanıcılar hem de işletmeler için büyük değer sağlayan bir araçtır. 

E-ticaret sitenizde e-mail bülten aboneliği, yeni kampanya duyuruları, indirim duyuruları ya da yeni ürün ve fırsatlarla ilgili bilgileri pop-up ile duyurmanız mümkün.

Pop-up (Açılır Pencere) Nedir?

Pop-up, bir butona basıldığında ya da sayfada gezinirken ekranda bir anda çıkan küçük penceredir. Genellikle site ziyaretçilerinin izni olmadan karşılarına çıkarlar ve web sitelerinin görsel arayüzünde farklı boyutlarda pencere olarak ekranda açılırlar. Bir açılır pencere, tam ekran, kenar çubuğu ve banner gibi farklı türlerde olabilir. Açılır pencerelerin içeriği ve ne zaman gösterildikleri, hedeflerine bağlı olarak farklılık gösterir.

Pop up kullanarak web sitesinde gezen birine üyelik formunu çıkarabilir, yeni bir ürün tanıtabilir ya da web sitesinden ayrılmak isteyen birine indirim kuponu gösterebilirsiniz.

Pop-up Neden Kullanılır?

Pop up’ların temel amacı kullanıcıların dikkatini çekmektir. Web sitelerinde öne çıkmaya çalışan çok fazla ürün ve görselin bulunduğu karmaşık alanın içinde önemli bir mesajı ekranda birden çıkan mesajla belirterek kullanıcıların bu mesajı kaçırmaması sağlanır.

Web sitesinde pop up kullanmanın faydaları nelerdir:

1. Satışları artırır

Pop up ile sitenizden ayrılmak isteyen kullanıcıları son kez alışverişe yapmaya ikna edebilirsiniz. İndirim kuponu, özel kampanyaları, özel ürünleri kullanıcılarınıza gösterebilir ve CTA ile onları satışa yönlendirebilirsiniz.

2. E-mail listesini geliştirir

E-mail pazarlama, e-ticaret sitelerinin müşterileri elinde tutma ve dönüşüm oranını artırma konusunda en etkili dijital araçtır. E-mail listenizi geliştirmek istediğinizde ziyaretçilerinize e-bülten üyelik pop-up’ı çıkarabilirsiniz. 

3. Müşteri deneyimini iyileştirir

Pop up kullanmanın amaçlarından biri de iyi bir müşteri deneyimi sağlamaktır. Pop up ile müşterilerinizin dikkatini çekebilir ve onlarla istediğiniz iletişimi kurabilirsiniz.

Doğru Pop-up Nasıl Belirlenir?

Ziyaretçilerinizin ilgisini yakalayabilmek için onlara doğru zamanda doğru pop up penceresi çıkarmanız gerekir.

 E-ticaret sitenizde kullanabileceğiniz popup çeşitlerine aşağıdaki maddelerden ulaşabilirsiniz:

1. Giriş pop-up’ları

Siteye girince çıkan pop-up, web sitesine bir ziyaretçi gelir gelmez açılır. Web sitesinde oldukça etkili olabilir fakat siteden ayrılma oranını artırabileceği için dikkatli hazırlanması gerekir.

pop-up

Schafer’ın sitesine girer girmez yukarıdaki gibi üyelik karşılığında %10 indirim fırsatı sunan pop-up açılıyor.

2. Zamanlanmış pop-up

Zamanlanmış pop-up, ziyaretçilerin web sitesinde belirli bir süre geçirdikten sonra karşısına çıkar. Bu çeşit popup kullanırken dikkat edilmesi gereken sürenin ne kadar olacağıdır. Çok erken ya da çok uzun bir süre sonra popup çıkarılmamalıdır.

Altınbaş’ın sitesinde belli bir süre sonra yukarıdaki pop-up açılıyor.

3. Kaydırmalı pop-up

Aşağı kaydırınca ortaya çıkan popup, bir kullanıcı sayfada belirli bir miktar aşağı kaydırdıktan sonra karşısına çıkar. Bu popuplar ziyaretçileri rahatsız etmediği için dönüşüm oranı yüksektir.

4. Çıkış pop-up’ları

Çıkış pop-up’ları ziyaretçilerin tarayıcısındaki kapanış düğmesine gitme gibi davranışlarını algılar ve çıkmalarından hemen önce karşılarına çıkar. Bu pop-up ile ziyaretçilerin siteden ayrılması önlenmeye çalışılır. 

Çıkış eğiliminde bulunan kullanıcıya çıkan pop up, sepet terk etmeyi önler ve ziyaretçiyi sitede tutmak için son fırsattır. Ziyaretçilere indirim, indirim kodu, özel kampanyalar ve indirimli ürünler gibi birçok farklı teklif sunabilirsiniz.

pop-up

Arzum’un sitesinde sepet sayfasından çıkarken yukarıdaki gibi pop-up açılıyor.

5. Bar pop-up

Bar pop-up, sayfanın üstünde ya da altında bulunan ince bannerlardır. Kısa bir kayıt formu, geri sayım, promosyon kodu veya sosyal medya bağlantıları içerebilirler. 

6. Kutu pop-up

Kutu pop-up, en çok kullanılan pop-up türüdür. Genellikle sayfanın ortasında ziyaretçilerin karşısına çıkar. Oluşturulması oldukça kolaydır.

En İyi Pop-up Nasıl Hazırlanır?

Web sitenizde daha fazla etkileşim sağlamak için pop-up’lar çok iyi hazırlanmalıdır. İyi bir pop up ziyaretçilerinizin dikkatini çekebilmeli, tasarımsal olarak beğenilmeli ve agresif olmamalıdır.

Web siteniz için en uygun ve ziyaretçilerinizin üzerinde olumlu etki bırakacağınız popup tasarımlarını aşağıdaki önerilere göre hazırlayabilirsiniz:

1. Uyumlu olmalı

Sitenizde oluşturacağınız pop-uplar web sitesinin tasarımı, renkleri ve yazı tipiyle uyumlu olmalıdır. 

2. İlgili olmalı

Herkese aynı popupları göstermek ziyaretçilerinizi kızdırmanıza sebep olabilir. Pop-uplar, ilgili kişilere doğru zamanda uygun mesajı vermeli. 

3. CTA

Pop-up tasarımlarını hazırlarken etkili bir CTA kullanmanız gerekir. Ziyaretçilerinizi teklifinizi kullanmaya ikna etmenizde CTA’in önemli rolü vardır. Dikkat çekici rengi ve anlaşılır yazısı olan bir CTA kullanmalısınız. 

Ziyaretçilerinizin kafasını karıştırmamak için pop-up üzerinde birden fazla CTA kullanmamalısınız. 

4. Teklif sunma

Pop-up’lar ile ziyaretçilerinizin ilgisini çekmek için tıklamalarını sağlayacak bir teklif sunmalısınız.

5. Zamanlama

Pop-up’ları sitenizde doğru zamanda çıkarmanız gerekir. Kullanıcılarınızın davranışlarını takip ederek doğru zamanı belirleyebilirsiniz. 

6. Aciliyet hissi

Ziyaretçilerinizi ödeme sayfasına yönlendirmek için popup mesajlarında aciliyet hissi oluşturabilirsiniz. Kampanyanın bitmesine 4 saat kaldı, sepetteki ürünün tükenmek üzere gibi bilgilerle kullanıcılarınızı motive edebilirsiniz.

Sonuç

Pop-up’lar, markaların web sitesi ziyaretçileriyle etkileşim kurmasını, belirli sayfalara trafik çekmesini ve e-mail üyeliği kazanmasını sağlayan çok işlevli pazarlama araçlarıdır. Mesajlarınızın ve kampanya tekliflerinizin tüm ziyaretçileriniz için görünürlüğünü artırmaya yardımcı olur. Ziyaretçilerinizle bağlantı kurmanız için size ikinci bir fırsat verir ve onları müşteriye dönüştürme şansınızı etkili bir şekilde artırır.

Benzer Yazılar